Skocz do zawartości

Jinhao 250


Vermis

Polecane posty

Firmy Jinhao chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Podejrzewam, że każda osoba zainteresowana tematem prędzej czy później skusi się na jakieś pióro z ich oferty. W tym temacie chciałbym powiedzieć kilka słów o Jinhao 250.

3agWMAF.jpg

Model ten występuje w kilku wariantach kolorystycznych. Dotychczas widziałem srebrne, czarne oraz czerwono-czarne. Jest też wersja niebieska bez złoceń.

Q4kk0UL.jpg

Pióro jest dość masywne, zarówno pod względem wymiarów, jak i ciężaru. Dla mnie jest w sam raz, ale wiem, że niektóre osoby wolą "wagę lekką". 

TnHSWic.jpg

Jeżeli chodzi o poszczególne elementy, zacznę od góry, czyli od skuwki. Wygląda dobrze - nie ma niedociągnięć, ostrych brzegów, niedopasowanych elementów itd. Klips jest dość sztywny, ale da się go używać. "Wlot" ma plastikową krawędź, więc nie ma ryzyka porysowania pióra.

q10rSXZ.jpg

Stalówka to popularna chińska F-ka. Grubość linii to około 0,4 mm, co odpowiada np. "F" Watermana. Przy dobrze dobranym atramencie pisze gładko i równo.

pIIAFUu.jpg

AyrTe4I.jpg

UxyKEiE.jpg

Sekcja jest tym, co sprawia, że tak często sięgam po ten model. Jest długa, matowa i karbowana. Dzięki temu pióro trzyma się pewnie i komfortowo. Przy dłuższym pisaniu ręka nie męczy się tak jak w przypadku piór z małą, dziwacznie ukształtowaną, karykaturalną sekcją. Do tego pokrycie jest bardzo wytrzymałe - po roku użytkowania wygląda jak nowe.

Nmjv2VD.jpg

Korpus dobrze balansuje resztę, dzięki czemu pióro jest dobrze wyważone. Można zatknąć skuwkę na koniec (siedzi, nie spada), natomiast wtedy moim zdaniem zbyt przeważa.


Pióro jako całość uważam za udane. Niestety ma też swoje wady. Przede wszystkim - złocenia, które niemiłosiernie złażą/rysują się. Niestety, za taką cenę nie można liczyć na grubą warstwę złota. Z czasem po prostu znikają z części narażonych na tarcie. Trzeba się z tym liczyć. Z daleka tego nie widać, z bliska niestety tak. Rozwiązaniem może być kupienie wersji bez złoceń.

Druga wada, to przypadłość wszystkich chińskich piór, czyli ryzyko wad fabrycznych. Czasami trzeba samemu coś poprawić, czasami np. zamienić spływak albo stalówkę.

PODSUMOWANIE

JgLJtfi.jpg

Parametry techniczne:

  • długość bez skuwki 12.2 cm
  • długość ze skuwką 13.9 cm
  • długość ze skuwką na korpusie 15.8 cm
  • waga ze skuwką 36 g
  • waga bez skuwki 23 g
  • grubość linii 0,4 mm
  • cena: między 2 - 4 $
  • naboje standardowe/konwerter w zestawie
     

Zalety

  • komfort pisania
  • niska cena
  • wygląd (?)
  • wymienialność elementów

Wady

  • niska jakość złoceń
  • wady fabryczne


Sekcja i stalówka są wymienialne z modelami (sprawdzone): 
   Jinhao 599, 886, Y6  
   Baoer 79, 051

 

Na koniec chciałbym krótko odpowiedzieć na fundamentalne pytanie, a mianowicie - czy warto kupić to pióro? Moim zdaniem zdecydowanie tak. Za kilkanaście złotych dostajemy dobrze piszące, wygodne, wytrzymałe i przyzwoicie wyglądające pióro. Do tego w razie awarii uszkodzoną stalówkę można podebrać np. z 599 (koszt 1$). Czego chcieć więcej?

PS. Wzorki na korpusie są robione ręcznie. Każdy jest unikalny. ;)

Edytowano przez Vermis
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Vermis napisał:

Sekcja jest tym, co sprawia, że tak często sięgam po ten model.

Pióro bardzo ładne ale... mnie ta sekcja odrzuca, jest wiele ładnych piór tego producenta, ale właśnie taka sekcja (lub np. pióra Jinhao X450) wygląda strasznie kiczowato, tanio, według mnie nie pasuje do pióra.... <_<

Jest to mój pięćdziesiąty post, wkraczam do elitarnego grona po ponad półtorej roku, liczę na prezenty w postaci próbek atramentów od forumowych Weteranów (joke) :lol::D

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytałem całą recenzję z ciekawością. Bardzo dobre zdjęcia. Mam wersję metalową GT,  ale ze stalówką Iridium Point i innym spływakiem, potwierdzam, że to pióro do codziennej pracy zwłaszcza, że zostawione na 2-3 dni potrafi zaschnąć i trzeba je rozpisywać.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Bartosz_T napisał:

Pióro bardzo ładne ale... mnie ta sekcja odrzuca, jest wiele ładnych piór tego producenta, ale właśnie taka sekcja (lub np. pióra Jinhao X450) wygląda strasznie kiczowato, tanio, według mnie nie pasuje do pióra.... <_<

Nie myślałem o tym w ten sposób, rzeczywiście sekcja jest trochę "z innej bajki" niż reszta pióra. ;) Nie zmienia to faktu, że trzyma się ją bardzo wygodnie. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...