Skocz do zawartości

Sucha stalówka w lamy safari


Polecane posty

23 minuty temu, grzegorz3 napisał:

Do link:Wyniki doświadczalne uzyskano w sześciu temperaturach 20, 30, 40, 50, 65 i 80 stopni C - co to ma wspólnego z atramentem?

Jest kilka temperatur, każda jest oznaczona jedną linią (Fig. 11). Nie umiesz odczytać prostego wykresu?

 

35 minut temu, grzegorz3 napisał:

Atrament to nie media wodne.Może jeszcze zaproponujesz Calgon.


Atramenty do piór są na bazie wody. Dodaje się do nich surfaktanty, żeby obniżyć napięcie powierzchniowe. Gliceryna jest właśnie takim surfaktantem.
https://en.wikipedia.org/wiki/Fountain_pen_ink
 

Cytat

In addition to water, the non-dye components (collectively referred to as the vehicle) might include polymeric resins, humectants to retard premature drying, pH modifiers, anti-foaming agents, biocides to prevent fungal and bacterial growth,[5] and wetting agents (surfactants). Surfactants reduce the surface tension of the ink; distilled water has a surface tension of 72 dyn/cm (72 × 10−3 N/m), but the desirable value for ink is between 38 and 45 dyn/cm (38 to 45 × 10−3 N/m). If the ink's surface tension were too high, then it would not flow through the pen; if it were too low, then the ink would run out of the pen with less control.

https://en.wikipedia.org/wiki/Surfactant
(na dole jest gliceryna)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym zwrócić uwagę,że glikol dietylenowy 10.0%  C4 H10 O3,który bardzo dobrze rozpuszcza się w wodzie i jest podobnym związkiem do gliceryny C3 H3 O3.Jeszcze raz 10% glikolu dietylenowego - jest w atramencie,dodanie dwóch kropli podobnego związku,o ile zmieni proporcje?Co do tabel,tam przecież chodzi o to,żeby woda szybciej płynęła w rurach.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, glikol dietylenowy jest podobny do gliceryny, dlatego właśnie ktoś zaproponował dodanie go do atramentu. Można ją kupić chociażby w aptece, dlatego została tutaj przytoczona.

Nie trzeba od razu "ulepszać" całego kałamarza, można próbować na np. 5ml. Na taką objętość dodanie 2 kropli będzie miało znaczący wpływ.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na 5 ml tak,ale atramenty tzw.markowe są robione na granicy lepkości,poprawianie tego parametru nie ma sensu,ja dodawałem płyn do płukania do hero,bo mnie wkurzał,jak nie mógł wystartować po trzech dniach,a gdy nie miałem płynu,który nawiasem mówiąc jest szkodliwy dla zdrowia,dodawałem do 30ml hero - pół łyżeczki 3% wody utlenionej.Woda utleniona bardzo dobrze czyści pióro,które nie powinno być czyszczone twardą wodą.Woda miękka lub destylowana - do płukania.Jeśli tankujesz pióra atramentem parkera i nie chcesz zmieniać koloru - to nie ma potrzeby,by zbyt często płukać pióro raz na 20 lat wystarczy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, grzegorz3 napisał:

Na 5 ml tak,ale atramenty tzw.markowe są robione na granicy lepkości,poprawianie tego parametru nie ma sensu,ja dodawałem płyn do płukania do hero,bo mnie wkurzał,jak nie mógł wystartować po trzech dniach,a gdy nie miałem płynu,który nawiasem mówiąc jest szkodliwy dla zdrowia,dodawałem do 30ml hero - pół łyżeczki 3% wody utlenionej.Woda utleniona bardzo dobrze czyści pióro,które nie powinno być czyszczone twardą wodą.Woda miękka lub destylowana - do płukania.Jeśli tankujesz pióra atramentem parkera i nie chcesz zmieniać koloru - to nie ma potrzeby,by zbyt często płukać pióro raz na 20 lat wystarczy.

Co to znaczy na granicy lepkości? Przecież przed chwilą miałeś okazję przeczytać, że atramenty są robione w widełkach 38-45 dyn/cm, więc jak ktoś chce sobie dopasować atrament do suchego pióra to może zmienić jego lepkość. O tym jest ten temat. Nikt nie pisał o żadnych atramentach marketowych.

BTW, woda utleniona do atramentu? Serio? Nie jestem specjalistą, ale to chyba dość oczywiste, że barwniki nie lubią się z substancjami o wysokim potencjale utleniającym, bo po prostu tracą swój kolor. Chcesz postarzać atrament już w kałamarzu - Twoja sprawa, ale może nie racz innych ludzi swoimi "mądrościami". Szkoda dobrego atramentu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdarzyło mi się dodać glicerynę mniej więcej w opisanych wcześniej proporcjach do atramentu i zaobserwowałem (oczywiście makroskopowo, bo nie mam żadnych przyrządów laboratoryjnych) poprawę przepływu, mniejsze zasychanie na stalówce, za to znacząco dłuższy czas wysychania na papierze niestety - na poziomie 20s i więcej. Dlatego zastanowiło mnie porównanie efektów z płynem do płukania tkanin. Dziękuję za dotychczasowa dyskusję. Co prawda moja wiedza chemiczna kończy się na jednorocznym kursie chemii kwantowej (podręcznik W. Kołosa) ;) na studiach, ale ogólnie co nieco ogarniam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Woda utleniona 3%,a nie 3 - 15%,czy 30-35% - perhydrol,który nawiasem mówiąc jest stosowany do produkcji barwników organicznych bądź utleniacz paliwa 85 - 98%. Jeśli chodzi o utratę koloru można można go odzyskać dodając słabego kwasu, jakim jest np. ocet może to być także sok z cytryny.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 years later...

Dzień dobry, widzę, że temat już dość stary, ale dla mnie bardzo aktualny. Mam ten sam problem, co założyciel wątku. Stosowałem tylko czarny atrament Lamy T52, nabierany konwerterem przez spływak. Próbowałem czyścić pióro w kwasie cytrynowym, w wodzie z płynem do mycia naczyń i spirytusem. Nie zauważyłem, żeby coś szczególnego się przytrafiło temu pióru (w sensie nie wbiło się stalówką w parkiet, ani nic takiego, tyle że noszę je w piórniku w plecaku no i nim piszę, ale to raczej nie wykracza poza standardowe użytkowanie pióra). Dalej nic i chyba dojrzewam do decyzji o rozebraniu i przeczyszczeniu pióra, ale nie mogę znaleźć wskazówek jak to zrobić (jestem total świeżak). Wystarczy zdjąć stalówkę i pociągnąć za spływak? Gdzieś natrafiłem na info, że niektóre pióra mają wykręcany spływak. Patrząc po tym, że Lamy ma profilowaną sekcję, to by nawet tutaj logiczne było, żeby spływak był dobrze ustawiony względem sekcji. Ktoś poratuje?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I stalówka na spływaku i spływak w sekcji jest na wcisk, ale potrafi bardzo mocno siedzieć, zwłaszcza przy pierwszej próbie wyjęcia i jeśli jest tam jakiś zaschnięty atrament. Spływak jest dwuczęściowy, więc uważaj żeby przypadkiem tej mniejszej zakrywającej kanał odpowietrzający nie zgubić.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@wwojtek - czy to nowe pióro, które od razu ma taki problem, czy pióro, które działało wcześniej przez dłuższy czas prawidłowo? 
Po tym zdaniu

1 godzinę temu, wwojtek napisał:

Stosowałem tylko czarny atrament Lamy T52, nabierany konwerterem przez spływak.

wnoszę, że ta druga opcja.

To dość istotne, bo jak było ok i się popsuło, to albo fizyczna przeszkoda blokuje przepływ atramentu, albo jakiś związek chemiczny tak wpłynął na spływak. Tutaj sam najlepiej będziesz wiedział, co mogło się przytrafić. Żeby atrament zapchał przepływ, to musiałby zaschnąć w piórze i dłuższy czas tak zostać. Czasem czyści się (suszy) pióro chusteczkami higienicznymi, może się odrobina urwać i przyblokować - tu trzeba zrobić dokładne oględziny. Na zaschnięty atrament płukanie, jakie zrobiłeś, powinno zaradzić, więc to raczej nie to. Ja miałem w jednym ze swoich Safari tę opcję pierwszą, czyli od razu po zakupie było źle i sto patentów i kombinacji, ale nie dało się tego uratować. Spływak raczej został potraktowany jakąś substancją chemiczną i utracił swoje właściwości. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, zmija napisał:

@wwojtek - czy to nowe pióro, które od razu ma taki problem, czy pióro, które działało wcześniej przez dłuższy czas prawidłowo? 

Tak, pióro ma już kilka lat i cały czas działało bez zarzutu - nawet przez dłuższy czas nieużywane robiło dwie suche kreski i zaczynało pisać normalnie. Chociaż przyznaję, że zaniedbałem prewencyjną konserwację.

Co jeszcze zauważyłem a o czym zapomniałem napisać, jak podam konwerterem atrament do stalówki to oczywiście pisze ładnie, ale mogę konwerterem też ściągnąć ze stalówki jego nadmiar (jak strzykawką - robi się kropla atramentu na skrzydełkach, to konwerter w drugą stronę i zasysa). Z tego co czytałem podciśnienie w zbiorniczku powinno być kompensowane jakimś kanałem w sekcji - na mój laicki rozum gdyby był drożny to, to powietrze poszłoby tym kanałem, a kropla na stalówce by została (chyba że to kwestia szybkości zmiany podciśnienia - tłokiem pewnie szybciej wygeneruję większe podciśnienie i dlatego ściąga).

Oczywiście dzięki za wskazówki, na pewno sprawdzę jeszcze czy nic mi się nie przytkało jakąś chusteczką, bo rzeczywiście po tankowaniu atramentu zawsze wycierałem nadmiar.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@wwojtek czas najwyższy rozebrać to pióro i wyczyścić szczoteczką, np. do zębów, spływak zanurzony w miseczce. Zobaczysz czy oprócz zakolorowanej wody pojawią się jeszcze stałe drobinki. Bardzo ważne jest przeciąganie szczeliny kapilarnej listkiem tworzywa albo folią alu z opakowania tabletek, itp. Na samym płukaniu nie można polegać.

A jeśli jesteś ciekawy jak działa wieczne pióro, to na Forum odbyła się nie jedna dyskusja, a i ja dodałem od siebie trzy grosze😉 

https://www.piorawieczneforum.pl/topic/16219-bf/?do=findComment&comment=206700

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Rozebranie pomogło, rzeczywiście było zasyfione. Kawałek chusteczki zaciągnął się w głąb spływaka, pewnie przy nabieraniu atramentu.

Dziękuję wszystkim za wskazówki i porady!

Zostawiam zdjęcie ku przestrodze.

IMG_20240204_150605_Easy-Resize.com.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...