Skocz do zawartości

Jinhao 991


Polecane posty

Właśnie przyszedł do mnie Jinhao 991. Młodszy brat Jinhao 992

Jinhao-991-1_zps2oxovsrn.jpg

Na oko stalówka i sekcja taka sama jak w poprzedniku, nie ma gumki ale gwint, na którym przykręcany jest korpus jest  drobny i dłuższy niż w 992. Myślę, że można zaryzykować przeróbkę na eyedroper. Materiał to zupełnie inny plastik więc może nie będzie pękał. Całkowity koszt tego zakupu to 4,5 zł. (1,2$)

Jinhao-991-2_zpspyh74hgz.jpg

Wygląd to kwesta gustu ale jeśli znudziły ci się chińskie klony Lamy i Pilota możesz teraz kupić pióro klon Uni-ball  albo pisaka permanentnego (zdjęcie powyżej) :)

Przy aktualnym kursie i zakupie $ w kantorze internetowym to 4,47 zł 

Dla porównania:

515-thickbox_default.jpg

Edytowano przez TopikSH
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stalówka taka sama jak  w Jinhao 992. Plastik wygląda tanio ale może być bardziej wytrzymały. Przy tej cenie można spokojnie zamówić ze 3 i na bank 2 będą pisały świetnie a prawdopodobnie wszystkie. Sam tłoczek jest więcej wart :) Mam go drugi dzień, jeszcze nie zalałem więc trudno mi coś więcej powiedzieć.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Wąsaty napisał:

Równie dobrze zapytaj : po co kupować pióro za 1000 zł?

No, po co?

Jak na razie znam jedno za 1200 złociszy = flex.

Jak dla mnie odpowiedz jest prosta. Stalówki drapią i nie da sie nimi pisac po kazdej kartce. Pewnie pioro wieczne tego nie robi (moje zwykle tego nie robi i pisze bardzo ładnie na kazdej kartce i nie rozlewają sie litery)

te jest giętkie. To odpowiedź na Twoje pytanie jak myślę, bo nie mam pojęcia.

 

Teraz odpowiedz prosze dlaczego w ogóle kupować twarde stałe pióro i czym sie ono rózni od tego noname.

Ja mam jedno pióro, które kupiłem kiedyś dzieciom, ale nie chciało im sie pisać to teraz używam ja i to raczej tylko do podpisów bo nie umiem nim pisać nic po za oddzielnymi literami.

Czy takim piorem za 4.5zł można pisac coś co jest podobne do kancelaryjnego stylu? czy tylko uncjał?

(jeszcze raz napisze, jestem zupełnie początkujący i moje pytania mogą wydawać się komuś śmieszne)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żadne pytanie nie jest śmieszne (chyba, że złośliwe).

Zacznij od poczytania forum. (mniej się będziesz pytał). Każde pióro służy do pisania, i to za 6 zł i to za 1000 :) czasami nawet to tańsze ma przewagę, bo nie boisz się go stracić, zepsuć :) Nie ma pióra "flex", takie określenie mają stalówki, którymi można regulować grubość linii (jak to pokazałeś w przywitaniu). Jednak nie muszą być aż tak drogie jak napisałeś :)

Istnieją jeszcze różne, różniste rodzaje stalówek, ale to już najlepiej sam odkryj, przeglądając odpowiednie działy. 

Edytowano przez Wąsaty
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Wąsaty napisał:

Zacznij od poczytania forum.

Cały czas czytam i doczytuję ;-) ale nie wiem czy pytać się będę mniej.

 

Czy ktoś może mi pokazać jakiś napis (tak z 5-7 wyrazów) czy to w ogóle ma możliwość pisania dwoma grubościami? Jeśli nie to niczym sie nie różni od pióra kulkowego czyli jak mówią bracia szwabi kugelschraiber. (długopis) Widziałem takie chińskie pióra za kilka złotych i one pozwalały pisać dwoma grubościami. Choć ja nie umiem nic napisać co by wyglądało przynajmniej znośnie.

Może ktoś wkleić jakiś przykładzik?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pióra zasadniczo piszą jedną stałą grubością lini- to podstawowa zasada. Są jednak dwa wyjątki: pióra ze stalówkami typu flex (tylko bardzo stare pióra i też nie we wszystkich,  w nowych piorach tego nie ma bo stalówki są nie elastyczne) oraz pióra ze stalówkami typu stub lub italic gdzie zmiana grubości lini zależy od tego którą częścią stalówki/w którą stronę robimy kreskę. Pióro czy to za 5zł czy za 1000 będzie pisać mniej więcej podobnie. Jednak jest duża różnica miedzy pisaniem piórem wiecznym a długopisem. Między piórem wiecznym a piórem kulkowym różnica w pisaniu jest już niewielka. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, szan napisał:

Cały czas czytam i doczytuję ;-) ale nie wiem czy pytać się będę mniej.

 

Czy ktoś może mi pokazać jakiś napis (tak z 5-7 wyrazów) czy to w ogóle ma możliwość pisania dwoma grubościami? Jeśli nie to niczym sie nie różni od pióra kulkowego czyli jak mówią bracia szwabi kugelschraiber. (długopis) Widziałem takie chińskie pióra za kilka złotych i one pozwalały pisać dwoma grubościami. Choć ja nie umiem nic napisać co by wyglądało przynajmniej znośnie.

Może ktoś wkleić jakiś przykładzik?

Zajrzyj tutaj :

To taki czarodziej od flexa :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Rinke napisał:

Pióra zasadniczo piszą jedną stałą grubością lini- to podstawowa zasada.

Niby tak, ale nie do końca. Pióro ma tę przewagę nad długopisem, że po pierwsze praktycznie przy każdej stalówce w pewnym zakresie większy nacisk=grubsza linia, a po drugie - płynny atrament przy zamaszystych pociągnięciach pozwala na osiągnięcie większego spektrum grubości kreski. Bardziej romantyczne osoby określają to mianem "pisma z duszą". ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisanie piórem sprawia większą przyjemność dodatkowo czytelne ładne pismo wymaga mniej wysiłku. Długopis wygrywa trwałością, nic się nie rozmaże jak dotkniesz kartki wilgotną dłonią, już o rozlewaniu czegokolwiek nie mówię. Gdzieś pomiędzy są roller peny ale jakoś rzadko ich używam. Jak już się nauczysz sprawnie pisać piórem ciężko ci będzie zrezygnować.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

48 minut temu, Vermis napisał:

 

 

Niby tak, ale nie do końca. Pióro ma tę przewagę nad długopisem, że po pierwsze praktycznie przy każdej stalówce w pewnym zakresie większy nacisk=grubsza linia, a po drugie - płynny atrament przy zamaszystych pociągnięciach pozwala na osiągnięcie większego spektrum grubości kreski. Bardziej romantyczne osoby określają to mianem "pisma z duszą". ;)

Czy moglbys jakos pokazac na obrazku o czym mowimy? czy to jest powiedzmy 300% roznicy w grubosci czy mniej?

Naciskanie w piorach wiecznych do tego nie przystosowanych to chyba by je zniszczylo. Czy w ogole mozna naciskac? Zapytam o ten konkretny model czy tu da sie naciskac i uzyskac rozna grubosc, czy to tylko taka promilowa rożnica?

ed chwilą, TopikSH napisał:

Pisanie piórem sprawia większą przyjemność dodatkowo czytelne ładne pismo wymaga mniej wysiłku. Długopis wygrywa trwałością, nic się nie rozmaże jak dotkniesz kartki wilgotną dłonią, już o rozlewaniu czegokolwiek nie mówię. Gdzieś pomiędzy są roller peny ale jakoś rzadko ich używam. Jak już się nauczysz sprawnie pisać piórem ciężko ci będzie zrezygnować.

staram sie by moje pisanie było użyteczne. Mówisz, że jak się nauczę pisać piórem (rozumiem, że wiecznym a nie stalówka i obsadką)

to cięzko mi bedzie zrezygnowac. Ale patrzac z poziomu użyteczności to ja nie widzę jej nigdzie. Mysle, ze odleglosci 1.5 m mozna sie nawet pomylic. 

Za to ciezko sie pomylic jak piszę stalówką gietka i uzywam tej gietkosci. 

sa oczywiscie tez stalowki grube, szpachelki, flamastry sciete, ale to inna bajka. 

Edytowano przez szan
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jinhao-992-probka.jpg

Tu masz próbkę o którą prosiłeś, na byle papierze, atrament to Diamine Oxblood, który najlepiej współpracuje z moim Jinhao 992. Nie wiem o czym dalej piszesz :) Ja robię notatki w pracy i osobiste. Zwykle piszę piórem bo lubię. Długopisem piszę minimalnie szybciej ale czasem mam problemy żeby się rozczytać po dłuższym czasie, z piórem nie ma tego problemu. Wybór jest prosty. Trzeba z tydzień żeby się przyzwyczaić do pisania piórem. Są bardzo różne pióra i stalówki, piszę się nimi wyraźnie inaczej. Trzeba dobrać odpowiednią dla siebie.

PS. Przy sztywnych stalówkach (jak ta) grubość linii zmienia się nieznacznie, bardziej widać zmianę koloru kreski, kolor staje się bardziej nasycony. Dla czarnego atramentu kreska robi się ciemniejsza.

Edytowano przez TopikSH
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

58 minut temu, szan napisał:

ale Jin hao nie jest piórem typu flex wiec nie rozumiem dlaczego miało by tutaj w tym wątku być zamieszczane.

Wytłumaczysz mi dlaczego tak myślisz? Co to znaczy "typu flex"? Flex zależy od stalówki, nie od pióra.

Może wrzucisz to, jak piszesz? Bo czuję że kręcimy się w kółko. Co to znaczy"użyteczność pisania"? Pisanie to pisanie - ładne brzydkie, jak kura pazurem. I tyle :(

Edytowano przez Wąsaty
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, TopikSH napisał:

Tu masz próbkę o którą prosiłeś, na byle papierze [...] Nie wiem o czym dalej piszesz :) Ja robię notatki w pracy i osobiste. Zwykle piszę piórem bo lubię. Długopisem piszę minimalnie szybciej ale czasem mam problemy żeby się rozczytać po dłuższym czasie, z piórem nie ma tego problemu. Wybór jest prosty. Trzeba z tydzień żeby się przyzwyczaić do pisania piórem. Są bardzo różne pióra i stalówki, piszę się nimi wyraźnie inaczej. Trzeba dobrać odpowiednią dla siebie.

Bardzo dziekuje za to zdjęcie. Teraz rozumiem, że jin hao to niestety nie jest. Po chinsku wiele wyrazow ma taka sama wymowę, ale zapewne chodzi o 金 好

co znaczy tyle co dobra metal (ale tez kopalnia i wiele innych zanczen ;-)) 

ta reszta dotyczyła np. 

 

co do szybkosci pisania to teraz ja nie wiem o co chodzi, stalowka, piorem, flamastrem, zakreslaczem, olowkiem itd. pisze dokladnie tak samo szybko. 

 

 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, szan napisał:

co do szybkosci pisania to teraz ja nie wiem o co chodzi, stalowka, piorem, flamastrem, zakreslaczem, olowkiem itd. pisze dokladnie tak samo szybko

Jak będziesz prowadził pióro wolniej-pisał po woli, to będzie linia bardziej nasycona, może i trochę grubsza, jak szybko to będzie cieńsza, bardziej sucha. Chodzi o to jak możesz pisać, nie jak piszesz.

14 minut temu, szan napisał:

jin hao

jinhao - to nazwa własna i producent zapisuje ją razem.

Polecam, tak jak Koledzy wcześniej: czytać, czytać i czytać, potem zadawać pytania ;)

Edytowano przez -Mateusz-
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, -Mateusz- napisał:

jinhao - to nazwa własna i producent zapisuje ją razem.

Polecam, tak jak Koledzy wcześniej: czytać, czytać i czytać, potem zadawać pytania ;)

co do nazw chinskich to tak sie zapisuje (zreszta to sa dwa znaki, ale jeden wyraz, moga byc nawet trzy i cztery ;-)

a chinczycy (i japończycy) pisza we wszystkie strony na raz, najgorzej jak dostaniesz gazete z reklamami.

 

a co do czytania to prawda, prawda, ale zycia nie starczy i prosze o wyrozumiałość ;-)

dopiero odkrylem, ze interfejs jest po polsku. Ucze sie i staram.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, Rinke napisał:

Kolego @szan nie poczuj się urażony,  ale Twoje wypowiedzi są mocno chaotyczne a i stylistyka też sprawy nie ułatwia,  ja osobiście już się pogubiłem o czym rozmawiamy,  a nie zdaża mi się to zbyt często...:cry:

Ilość dygresji jest znaczna w tym wątku to prawda. Nie czuję się urażony i generalnie tak delikatnego forum (pod względem odnoszenia się do siebie) jeszcze nie widziałem.

Zwrócono mi też uwagę, że jestem mało zrozumiały w piśmie. Mogę tylko zasugerować by pomijać co pisze dla co bardziej wrażliwych na punkcie ojczystego sposobu komunikacji. Nie potrafię inaczej. Co do chaosu to wydaje mi się, że jest niewielki. oddzielam dygresje od pytań i stwierdzenia odpowiedzi.

A rozmawiamy o piórze, które jedni chwalą, drudzy się pytają, a jeszcze inni dokonują na nim wiwisekcji połączonej z transplantologią bez znieczulenia. I ja jako początkujący w temacie uczę się i dziwię niepomiernie pomysłowości ludzkiej. 

Edytowano przez szan
zszsczegol
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 months later...

Wracam do tematu ;-). Kupiłem wersję nieprzezroczystą (z normalną stalówką, ładniejsza) i przezroczystą (z zakrytą stalówką). Zgodnie z opiniami w sieci wersja z zakrytą stalówką pisze lepiej - lekko płynie po papierze zostawiając cienki ślad na papierze. Natomiast wygląd jest dyskusyjny, a zakrytej stalówki w nieprzezroczystym piórze nie znalazłem.

Ponieważ w wyniku noszenia pióra luzem w plecaku wersja nieprzezroczysta mi się złamała zrobiłem Frankensteina - wykręciłem sekcję ze stalówką z przezroczystego i wkręciłem zamiast oryginalnej. Wymiary są identyczne, gdyby ktoś chciał testować inne kombinacje to pozostałe części też można zamieniać.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...