Skocz do zawartości

Pelikan 101 N Lizard


Polecane posty

Dzień dobry,

Czy mógłby mi ktoś podpowiedzieć w jaki sposób rozmontować i wyczyścić zaschniętego Pelikana z lat 30-tych?

Pióro z zewnątrz nie ma uszkodzeń. Tłoczek stoi, mimo iż przeleżał w wodzie dobę nie ruszył. Nie chcę się z nim siłować. Boję się, że uszkodzę któryś z elementów.

Jedynym wyjściem wydaje mi się rozebranie sekcji i wpuszczenie wody do środka w celu odmoczenia. Nie wiem jednak w jaki sposób rozebrać sekcję bez ryzyka uszkodzenia.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@aoirghe ma rację. Tworzywa sztuczne z wiekiem robią się coraz bardziej kruche i z takim piórem z lat 30-tych (i w takim zabetonowanym stanie) trzeba się umiejętnie obchodzić. Osobiście poszukałbym dobrego pendoctora.

Edytowano przez endoor
uzupełnienie posta
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stalówkę ze spływakiem można spróbować wyciągnąć używając kawałka gumy do chwytu - żeby nie uszkodzić. Ja używam kawałka dętki. Jeżeli nie idzie, to można spróbować wybić spływak z sekcje od drugiej strony - najlepiej zrobić oparcie z drewna, można dodatkowo obić je gumą żeby nie uszkodzić materiału. Ja taki wybijak zrobiłem z gwoździa, któremu główkę okleiłem gumą. Delikatnie, jakimś malutkim "ciężarkiem", wybijałem stalówkę ze spływakiem z sekcji kilkoma stuknięciami. Znalazłem ten sposób na You Tube. Działa. 

Pozdrawiam

RRR

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Pelikanie rozbieranie zaczyna się od sekcji. Żeby wyciągnąć mechanizm tloka to trzeba go wybić od środka. Nie da sie tego zrobić od tyłu tak jak sugeruje @RRR . Skoro nie da się wykręcić stalowki wraz ze splywakiem to sobie daruj bo uszkodzisz. Pozostaje pen doktor. Myślę że dostałes namiary na PW.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Rinke napisał:

W Pelikanie rozbieranie zaczyna się od sekcji. Żeby wyciągnąć mechanizm tloka to trzeba go wybić od środka. Nie da sie tego zrobić od tyłu tak jak sugeruje @RRR . Skoro nie da się wykręcić stalowki wraz ze splywakiem to sobie daruj bo uszkodzisz. Pozostaje pen doktor. Myślę że dostałes namiary na PW.

Czy sekcję trzeba wykręcać czy wyciskać? Spróbowałbym to zrobić. Płukaniem rozpuściłem nieco ten atrament, który był zaschnięty na spływaku (wyraźnie zabarwia wodę), więc chyba jest szansa na wyjęcie stalówki ze spływakiem.

P.S. Dziękuję za wszystkie podpowiedzi.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niech się moczy w wodzie z płynem do naczyń - nawet kilka dni.

Jak się będzie pojawiać smuga atramentu na dnie naczynia to dobrze - znaczy, że to co zaschnięte rozpuszcza się. Po paru dniach delikatnie pokręć stalówką i spływakiem - bez użycia siły i znowu do moczenia. Po paru dniach powtórka. Jak woda z płynem spenetruje gwint i rozpuści cały zasuszony syf wreszcie powinno się dać wykręcić zespół stalowka-spływak. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@VojtasK Też bym tak zrobił

Znalazłem takie coś:http://www.wikihow.com/Clean-a-Fountain-Pen

Cytat

Soak the nib in an ammonia mixture overnight. If your pen has a lot of dried ink that won’t break up with water, you can use an ammonia mixture to loosen the ink. Add one teaspoon of household ammonia to a cup of water. Ammonia will help break up dried ink and any other dirt that may have gotten into the nib. Put the nib in the mixture. Soak it overnight.

  • You can also use vinegar instead of ammonia. Use one teaspoon of vinegar with one cup of water.
  • Do not use ammonia on Wahl Eversharp pens from the 1920s and 1930s. Likewise, don’t use ammonia to clean a pen with aluminum parts. These pens will be damaged by the ammonia.
  • Do not use any cleaners or soaps on your pen. These will damage your pen.
  • Do not soak nitrocellulose pens in ammonia, as the ammonia will discolor the pen’s covering.[5]

https://www.jetpens.com/blog/how-to-clean-a-fountain-pen/pt/259 

Cytat

You can also mix your own cleaning solution using common household cleaners:

  • Dishwashing Soap: Mixing a small amount of dishwashing soap with water will create a safe and effective pen cleaning solution.
  • Ammonia: For very tough clogs or inks that are particularly hard to clean, you can use a 10-to-1 mixture of water and ammonia. Do not use ammonia to clean aluminum, brass, or copper pen components, since ammonia can corrode these metals.
  • Bleach: If all else fails, you can try cleaning the pen with a very diluted (20-to-1 or so) mixture of water and bleach. Bleach can be damaging to some pen components, so it should only be used as a last resort. Never use ammonia and bleach together, as they will react to form toxic vapors.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, VojtasK napisał:

Ok święta racja, ale dla mniej wprawnej osoby zestaw woda + płyn do mycia naczyń będzie bezpieczniejszy. Dla pióra też. 

Zgadzam się. Z resztą na tych stronach tak właśnie piszą - najpierw woda, potem mydło, a dopiero na końcu inne chemikalia. :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry,

Po kilku godzinach płukania "żanetą" udało mi się bez dużego wysiłku wykręcić spływak wraz ze stalówką. Na szczęście wszystko wygląda wewnątrz lepiej niż dobrze.

Powolutku przymierzam się do wybicia mechanizmu tłoczkowego. Muszę najpierw wszystko dokładnie przemyśleć i przygotować warsztat.

Na razie wlałem trochę wody do środka i zostawiłem na jakiś czas w celu odmoczenia zaschniętego tłoczka.

Dziękuje za dotychczasowe, pomocne podpowiedzi.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...