Kolektor

Czy drogi długopis jest lepszy od tańszego.

12 posts in this topic

Porównajmy np. Watermana Hemisphere i Watermana Carene. Mają różną stalówkę, różny kształt, wielkość i jedna jest stalowa, a druga złota 18k. To są obiektywne różnice. Natomiast długopis Hemisphere i Carene mają takie same wkłady. Czy różnią się znacząco w wygodzie pisania? Oczywiście wiem, że to zależy od tego, kto jaką masę pióra woli, jego kształt itp., ale pytam o względy konstrukcyjne. Czy Carene jest skonstruowany tak, aby być lepszym od Hemisphere, czy po prostu to próżność powoduje tą różnicę cenową? 

Ciekawy dylemat poruszyłaś/eś @Kolektor, czasem kupuję długopisy na prezenty dla zatwardziałych przeciwników piór i przeważnie kierowałem się jakością wykonania. Przeważnie jakość wykonania szła za modelem, im wyższy w hierarchii producenta tym jakość wyższa. Nie martwiłem się wkładami (pierwszy zawsze był oryginalny) i ich jakością pisania (chociaż sam zawsze, po smutnych doświadczeniach z zamiennikami, jeżeli muszę to kupuję oryginalne). Z obserwacji darowanych długopisów wiem, że te droższe, czytaj wyższe w hierarchii, nie psują się, nie rysują nadmiernie, nie tracą pozłoty, nie pękaja im korpusy, nie odpadaja im części itp., służą kilka lat bez problemów. Oczywiście stwierdzam też, że (podobnie jak z piórami) podobne cechy potrafią udowadniać tanie długopisy za kilka złotych, o prostej konstrukcji z plastiku (myślę tu o produktach z Niemiec, czy Włoch). Ale przez skrzywienie piórowe wolę trzymać w palcach jednak te droższe, czuję podświadomie odczuwalną przyjemność trzymania zmaterializowanego pojęcia jakości.

Dla mnie różnica jest jedna - tani tzw. BIC-o podobny lub reklamówki z logo różnych firm, szybciej po tzw. pożyczeniu przykleją się do rak osoby, której pożyczamy lub znikną z naszego biurka, te lepiej wykonane (nawet niedrogie, za 2$ z ali) sprawiają wrażenie droższych, osobistych długopisów, wówczas pożyczenie jest odwracalne :)

Wydaje mi się, że najlepszą odpowiedzią będzie: Parker Jotter i Duofold Prestige. Stalową wersję pierwszego można kupić już za ~35zł. Duofold Prestige to ponad 1200zł. Czy sądzisz, że różnica ponad 1000zł jest wynikiem ogromnej przepaści  w jakości, czy może jednak tym, że określona półka cenowa musi być obsadzona? Jotter to długopis dla mas. Duofold jest produktem premium. 

Edited by Fenthin

Zgadza się, że różnicy nie będzie na sumę 1000 zł, ale pytam ogólnie, czy jakaś jest, w ogóle jaakolwiek poza wyglądem. 

Drogi długopis to tak jakby kupic porsche z silnikiem malucha. Tak mi się wydaje.

Myślę że droższy długopis będzie lepszy (wykonany z lepszych materiałów), ale pisał i tak będzie tak samo jak ten dużo tańszy. Tak jak z piórami Kaweco. Nieważne czy kupisz Sporta, Classic Sporta, Ice Sporta, Al Sporta czy AC Sporta, to i tak pisać będzie tak samo.

Różnica może tkwić w zastosowaniu trwalszych materiałów w mechanizmie. Czyli elementy metalowe w miejsce wykonanych z tworzywa. Wszystko inne? Umówmy się, długopis to skorupka na wkład. Tu nie ma kosmicznych technologii.

14 minut temu, Fenthin napisał:

Tu nie ma kosmicznych technologii.

Czasem są xD
maxresdefault.jpg

Ale czy z piórami jest inaczej? Tutaj są dla mnie jeszcze lepsze jaja :) Ale patrząc w ten sposób nie kupiłbym ani jednego pióra.

Moim zdamiem znaczenie ma jakość wykonania i przede wszystkim waga długopisu. Nawat najpiękniejszy, ale ciężki długopis będzie bezużyteczny...

Długopis?! Fuj, co to jest?  ;)  :D

Edited by empi