Skocz do zawartości

(-)dla Faber Castel Basic // Nowe pióro


sotoran

Polecane posty

Witam.

Zacznę od tego, że pół roku temu zakupiłem pióro Faber Castell Basic. Stalówka F - tak jest na niej napisane.

Głównym problemem jest to, że jest ona dla mnie za cienka. Nie spodziewałem się takiej ultra cienkiej kreski.

Nie przyjemnie się pisze, (po zeszytach Oxfordzkich) to raz, a dwa, że ta stalówka po lekkim naciśnięciu aż się wygina i czasem boję się, że coś się z nią stanie. 

Zazwyczaj piszę w jedną kratkę, wszystko cienko 1x1 i taka kreska na prawdę mi się nie podoba. Z tego powodu chciałbym wybrać nowe pióro żeby kreska była grubsza i zamknąć się w tych ~150zł dlatego proszę o pomoc przy wyborze.

Lubię mieć przyjemność z pisania, żeby nie było, że wydaję pieniądze na próżno :)

 

 

 

Edytowano przez sotoran
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj. Dziwne, ja mam XF w Faber Castell Ambition (ta sama stalówka) i ona jak dla mnie pisze dość grubo i mokro jak na XF. No i te wyginanie... Moja to typowy twardy gwóźdź, raczej jej nie dociskam bo nie ma sensu, ale sunie gładziutko.

Możesz kupić samą stalówkę do swojego Basica, jak lubisz to pióro. M, B, a może stub 1.1 od JoWo? Na fpnibs.com możesz kupić komplet ze spływakiem, wystarczy tylko wykręcić starą stalówkę i wkręcić nową. Albo oryginalną sekcję z inną stalówką? A jak chcesz jakieś nowe pióro, wiesz już jakie pióro byś chciał? Coś Ci w Basicu przeszkadza i chciałbyś to ominąć przy zakupie nowego pióra?

Edytowano przez Kowal1623
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej jakbym mógł chwycić w dłoń i przetestować, ale wiadomo, że takiej opcji raczej nie ma...

Tak jak pisałem, zbyt cienka linia na tej "F" i może to moja wyobraźnia, ale wygina się ta stalówka jak mocniej nacisne (naciskam mocniej, żeby linia sprawiała wrażenie pogrubionej)

Z kolei jak piszę po śliskiej powierzchni (książka) to ta grubość już jest w porządku - dosyć dziwne.

No i problem byłby rozwiązany gdybym wybrał pewnie "M", ale to wiadomo, że jak nie spróbuje to nie dowiem się nigdy. No szkoda, szkoda...

Nie mam zielonego pojęcia czy dalej bawić się w statki i z odrobiną szczęścia zatopić prawidłową stalówkę, czy odpuścić sobie to cholerstwo.

 

Edytowano przez sotoran
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwne, też mam Basica ze stalówką F i według mnie mogłaby być ciut cieńsza. Na standardowych papierach biurowych pisze za grubo, dopiero na oxfordzie jest odpowiednio cienka. Rozkręć pióro i umyj w ciepłej wodzie z płynem do naczyń. W sensie że tylko tą część ze stalówką. Stalówkę i spływak można łatwo rozłożyć na czesci pierwsze żeby można było łatwo i dokładnie umyć. Wystarczy chwycić za stalówkę i spływak i wykręcić odwrotnie do ruchu wskazówek zegara. Umyć,  wysuszyć ręcznikiem papierowym, złożyć  i później sprawdzić czy pomogło. 

6-7 maja w Katowicach będzie Pen Show Poland. Tysiące piór do oglądania dotykania i próbowania jak piszą

Edytowano przez Rinke
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rinke ma rację. Najpierw umyj.

Penshow to doskonała okazja na zakup pióra. Ewentualnie jak nie możesz, to poszukaj jakiegoś sklepu w okolicy, gdzie można wypróbować pióra. Na pewno nie będzie ogromnego wyboru jak na Penshow, ale zawsze coś. 

Nowoczesne stalówki (przynajmniej ta) raczej nie są stworzone do dociskania, możesz ją w ten sposób uszkodzić i będzie skrobała, przerywała, albo będą kłopoty ze startem. Ja bym uważał.

Papier w książce może być bardziej chłonny i dlatego linia staje się grubsza. Na takich papierach często powstają pajączki (strzępienie). Ogólnie pióromaniacy nie przepadają za tym zjawiskiem. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1.Rozebrałem, przemyłem i efekt jest taki, że po pukka padzie i zwykłych papierach pisze się nawet w porządku. Z kolei jak przychodzą oxfordzkie zeszyty to linia jest już zdecydowanie za cienka mimo, że pisze w kratce 1x1. W Częstochowie takie sklepy to raczej rzadkość. Nie wiem czy jest gdzieś opcja żeby dokupić np stalówke M do tego modelu (Faber Castell Basic) czy zdecydować się na coś innego. 

2. Ze sklepu brać te zwykłe naboje niebieskie, czy pelikana niebieskie?

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to w takim razie potrzebujesz grubszej stalówki. Może nawet B? 

Tutaj masz porównanie:

ALL-FB-Basic.jpg

Jak chcesz wymienić na oryginalną stalówkę to:

http://www.piszesz.pl/czesc-przednia-do-piora-faber-castell-ambition-m/1228/ (od Ambition, ale stalówka ta sama, chyba taniej wyjdzie kupić drugiego Basica)

Ogromny wybór świetnych stalówek od JoWo:

http://www.fpnibs.com/en/55-size-5-jowo (kupujesz cały "nib unit" wystarczy wykręcić starą i wkręcić nową) 

Albo nowe pióro. Wybór należy od Ciebie.

"Te zwykłe" znaczy te tanie co można w takich słoikach kupić? Jak Ci pasuje kolor, to bierz. Dla mnie są za blade, a co do jakości to się nie wypowiem, bo tylko kilka kresek postawiłem. Pelikan to też dość tani i bardzo dobry atrament. Ja lubię bardziej nasycone kolory, ale nie używam naboi - kupuję świetne, dość tanie atramenty w buteleczkach od KWZ Ink. 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrzucam 2 zdjęcia dla porównania, pióro które kupiłem w tesco za 20zł i faber castell basic, oba prawdopodobnie mają stalówki F. Na castellowej stalówce pisze F, a z tesco na korpusie. Zawartość jest na zeszycie oxfordzkim. Co wypada lepiej? Według mnie pióro za dwudziestaka...

1.http://www.fotosik.pl/zdjecie/pelne/9905702599fa75dd

2.http://www.fotosik.pl/zdjecie/pelne/e4bb3d85650dc882

Kupie Mke a potem okaże się że jest za cienka znowu hehe

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No basic pisze poprawnie moim zdaniem. A że jest cieńszy od stalówki innej marki? W świecie piór to jest normalne, że F jednej firmy nie równa się F drugiej. Czasem nawet modele jednej firmy z różnymi stalówkami nie są porównywalne. Znalezienie idealnej stalówki i pióra trochę trwa i polega na eksperymentowaniu :) 

Ale przyznam, że Twoja F jest bardzo podobna do mojej XF. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam od FC Loom ze stalówką F i Ambition z M.

Moja F jest bardzo cienka (zdecydowanie moja najcieńsza F) ale pisze się nią świetnie - gładko, jest dość mokra. Za to M jest dość gruba i mokra - na gorszych papierach nie bardzo da się nią pisać bo przebija i strzępi się linia. Na lepszym papierze pisze się nią świetnie, bardzo gładka, maślana.

Co do wyginania się stalówki to moje są raczej twarde, jak ktoś określił "gwóźdź".

Pióra Faber Castel (te, które mam) na żywo prezentują się o wiele lepiej niż na zdjęciach. Bardzo pozytywnie zaskoczył mnie zwłaszcza Loom.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grubość pierwszego wersu jest dla mnie w porządku. Skoro XF to powinna być chyba cieńsza, nie? a jest odwrotnie heh.

Ten Jinhao 321 Blue jest jeszcze fajny i Slimline Viscanti :) Bover 3035 też by się nadał, taka subtelna kreska

Pisząc tym moim FC nie czuje tego poślizgu, cienka linia i dosyć twardawy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No moja stalówka jest bardzo mokra, dlatego wydaje się grubsza. Też oczekiwałem cieńszej. Jakbyś szukał, to wpiszę poprawnie nazwy:

Montblanc Slimline, atrament Visconti black

Baoer 3035, atrament ten sam. 

Oba grubsze od mojego FC, z tym, że Baoer lekko suchawy, MB dość mokry.

Na to wygląda, że musisz poszukać innego pióra :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Baoera nie mogłem znaleźć na internecie do kupienia, to samo z montblankiem.

Jedynie na Allegro, ale nie wiem czy to jest warte kupna -> http://allegro.pl/pioro-wieczne-baoer-388-i6776968577.html

Montblanc na allegro ponad tysiaka kosztuje :ph34r:

No i jeszcze to Jinhao -> http://allegro.pl/pioro-wieczne-jinhao-321-mix-kolor-metal-ef-i6293514003.html

Może właśnie w tym rzecz, żeby kupić kilka tanich piór z różnymi stalówkami, niż jedno za 150zł? Bo więcej raczej nie chciałbym wydawać. 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tego Montblanca akurat poniżej 100 niedawno sprzedałem. Ja lubię chińskie pióra. Jinhao x750 ma mokrą M. Najlepiej poszukać na ebayu lub aliexpres. Kosztuje kilka dolców http://www.ebay.com/itm/Deluxe-Jinhao-X750-New-Hot-Black-18kgp-Medium-Nib-Fountain-Pen-/132149652779?hash=item1ec4bbad2b:g:XZsAAOSwU8hY5NvF

Można go też kupić w Polsce. Drożej, ale przesyłka szybsza.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzieś słyszałem że Chinskie stalówki odpowiadają europejskim -1 

Skoro Jinhao M to będzie F, czyli to samo :blink:? Wolałbym żeby jednak jakaś różnica była przy zmianie hehe.

A to z ebaya wychodzi pióro za 10zł, bo jest free international shipping - dosyć ciekawie.. można zamówić kilka różnych i delektować się. Pytanie tylko czy to nie jest jakiś najgorszy szajs/podróba itp.

 

 

Edytowano przez sotoran
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To akurat pisze normalną mokrą M. Jest metalowe, ma ładną stalówkę i jest bardzo dobrej jakości. Możesz kupować śmiało. Ja mam x450, które ma tą samą stalówkę i jest piękne i eleganckie, tylko ktoś wspominał, że do dłuższych notatek się nie nadaje, bo ma problemy ze spływakiem. Ja piszę krótkie notatki i jest ok. X750 jest wolne od tej wady. Czasem może się trafiić jakaś podróbka, ale ja ze wszystkich swoich jestem zadowolony. Nie trafiłem żadnej. Jak i wielu forumowiczów tutaj. Tylko czas dostawy to jakieś 3-5 tyg. Coś za coś.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przesyłka zazwyczaj jest darmowa, więc można na raty :) Z tych co grubiej piszą ja znam tylko Jinhao x450, x750 i 159. Ale właśnie coś mi się obiło o uszy, że 450 i 159 mają wadę spływaka, który moze to czasem nie nadążać podawać atramentu przy długim pisaniu. 

Tego też miałem i powinien się nadać:

http://www.ebay.com/sch/i.html?_from=R40&_sacat=0&LH_BIN=1&_nkw=baoer+508&_sop=15 

Ja lubię też takie, ale one piszą tak F/M i są raczej suche. Ale ładne.

http://www.ebay.com/sch/i.html?_sop=15&_from=R40&_sacat=0&_nkw=baoer+051&rt=nc&LH_BIN=1

http://www.ebay.com/sch/i.html?

_odkw=baoer+051&_sop=15&LH_BIN=1&_osacat=0&_from=R40&_trksid=p2045573.m570.l1313.TR9.TRC1.A0.H0.Xbaoer+519.TRS2&_nkw=baoer+519&_sacat=0

http://www.ebay.com/sch/i.html?_sacat=0&_sop=15&_nkw=baoer+801&rt=nc&LH_BIN=1

Ja to robię tak: 

Wpisuję w ebay baoer (albo jinhao), sortuję po najniższej cenie z dostawą, wybieram takie, króre mi się podoba i ewentualnie czytam opinie w internecie.

Jak poczekasz, to może ktoś jeszcze coś dorzuci :)

 

A i musze też Cię ostrzec, że może się tak zdarzyć, że pióro z Chin będzie mniej lub bardziej drapać. One dlatego są tanie, bo jest słaba kontrola jakości. 

Edytowano przez Kowal1623
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, sotoran napisał:

Grubość pierwszego wersu jest dla mnie w porządku. Skoro XF to powinna być chyba cieńsza, nie? a jest odwrotnie heh.

Ten Jinhao 321 Blue jest jeszcze fajny i Slimline Viscanti :) Bover 3035 też by się nadał, taka subtelna kreska

Pisząc tym moim FC nie czuje tego poślizgu, cienka linia i dosyć twardawy.

Jeżeli chcesz coś z grubsza kreską to mam jinhao x750 kolor czarny.  Mogę ci odstąpić bo jestem z tego samego miasta. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sotoran - moim skromnym zdaniem, jeżeli zależy Ci w pierwszej kolejności na walorach użytkowych pióra i masz około 150 zł przeznaczone na ten cel - lepiej kupić kilka tanich piór do testów/zabawy/wyboru, gdzie na bank znajdziesz takie, które Ci bardzo podpasuje, niż jedno, które może być droższe ale akurat nie w Twoim guście.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też tak właśnie myślę @Daniel84

Jutro chyba będę przelew robił, na razie wybrałem Baoer 508 i Jinhao x750.

Oba po ~3 dolce + free shipping.

Jest ktoś w stanie polecić jeszcze jakiś wartościowy towar? nie koniecznie w tym niskim pułapie cenowym.

@rafi206

Kto by się spodziewał że spotkam kogoś z tej dziury zabitej dechami.

Też jesteś jakimś koneserem piórB):D?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koneserem to mocne słowa. Mam kilka piór  (moje ulubione to sheaffer prelude oraz Pelikan M205 a z tańszych to pilot 78g oraz jinhao 500) ale dużo też sprzedaje znajomym szerząc chorobę piórową. ?

 Co do dziury zabitej dechami to w 100% się zgadzam. W temacie piór w tym mieście to jest totalne dno.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...