Skocz do zawartości

Pilot "Gold Sakura", czerwone Urushi


Polecane posty

To zdecydowanie moje ulubione piórko i najcenniejsze z kolekcji. Ten Pilot jest „małym arcydziełem” japońskiej sztuki zdobienia laką. Pokryte czerwonym Urushi, zdobione jest dwoma technikami Maki-e: Nashiji i Hyomon. Nashiji polega na pruszeniu złotego pyłku na warstwę mokrej jeszcze laki, w celu utworzenia charakterystycznej „złotej poświaty” o nieregularnej strukturze, zaś Hyomon to wycinanie ze złotej blachy odpowiednich wzorów. W tym przypadku są to płatki kwiatu wiśni.

Opadające płatki kwiatu wiśni są symbolem upływającego czasu, przemijania.

Nieskromnie, choć zgodnie z prawdą powiem, że pióro jest unikatem w skali światowej. Niekiedy, choć bardzo rzadko pojawia się w wersji z czarnej laki, tak jak prezentowane w tym salonie Namiki w Paryżu

http://www.velvet-pe...gold-sakura.htm

Autor książki o Namiki “The four seasons of Namiki” Christophe Larquemin, któremu to piórko zaprezentowałem, określił je jako totalnie oryginalne, mówiąc, że nigdy nie widział w wersji z czerwonej laki.

Piórko kupiłem na Ebay i z tego co wynikało Larquemin zapłaciłem za nie 30x mniej niż jest warte.

Pióro zachwyca proporcjami, nadludzką precyzją wykonania i duchem japońskiej sztuki. Jestem w nim totalnie zakochany i mam nadzieję, że nie obrazicie się na mnie za tą powyższą przechwałkę! ;-)

post-318-0-11381600-1335956634.jpg

post-318-0-12124600-1335956637.jpg

post-318-0-26612500-1335956834.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo piękne pióro. Wprawdzie Maki-e, Urushi i inne tajemniczo brzmiące terminy ;) to na razie coś, co podziwiać mogę jedynie na obrazkach, ale kiedyś i ja dostąpię zaszczytu posiadania takiego cuda.

Gratuluję i dzięki za recenzję. :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za miłe komentarze! :) Z tym zaszczytem to bym nie przesadzał, ale rzeczywiście można się w nim zakochać... :) Mnie w tym piórku najbardziej podoba się ta symbolika tych opadających płatków wiśni.... Przemijanie... Kiedy się tak na nie patrzy przez dłuższy czas, skłania to do refleksji, trochę jak dzieło sztuki. Niby to tylko instrument piśmienny, pióro wieczne, nie jakieś bardzo stare bo z lat '50 a jednak ma w sobie to coś.. "opadające płatki kwiatu myślą o płynącej wodzie, woda płynie dalej obojętna i bez wzruszeń"- chińska parafraza nieszczęśliwej miłości, nieuchronności losu, przemijania. 3Maja2012#5738247427521568434

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Thay mam nadzieję, że uda Ci się wkrótce zdobyć jakieś Namiki! Z doświadczenia mogę Ci powiedzieć, że więcej radości daje posiadanie jednego Namiki niż kilkunastu, czy kilkudziesięciu innych piór. Te pióra są już właściwie małymi dziełami sztuki i patrzy się na nie w trochę innym wymiarze. Każde ma jakieś znaczenie, symbolikę, każde jakby coś "mówi". Spójrz np na te motyle http://www.velvet-pens.com/namiki-pens-vintage/namiki-vintage-pen-butterflies-and-hydrangea.htm Wartość artystyczna, to niesamowite odwzorowanie natury w sztuce laki, na tym piórze, jest bezcenna ponadczasowa. Pomijając już samą nadludzką technikę wykonania...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...