Skocz do zawartości

Guma arabska


Jakub2833

Polecane posty

Chodzi mi o przystosowanie zwykłego atramentu do piór wiecznych do używania przy maczankach. Dodatek gumy arabskiej ma poprawić właściwości atramentu poprzez zwiększenie lepkości co ogranicza np. strzępienie. Widziałem na allegro buteleczkę takiego roztworu gumy arabskiej do mieszania z jakimiś gwaszami, czy innymi artystycznymi zabawkami, ale ta buteleczka (75 ml) kosztowała mniej więcej tyle samo co pół kilograma czystej gumy arabskiej.

No i ty następuje pytanie: Czy te roztwory gumy arabskiej sprzedawane w sklepach artystycznych to jest zwykły nasycony roztwór tej gumy w wodzie, czy może jest tam dodane coś jeszcze? Znalazłem jakiś sposób na "trwały roztwór gumy arabskiej" i z tego wnioskuje że taki zwykły (guma+woda) jest nietrwały.

A jeśli zwykły roztwór jest nietrwały, to w jaki sposób? Coś się wytrąca, fermentuje?

Ktoś wie coś?

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

re: Ktoś wie coś? 

ja to nic, ale zaintrygowales mnie i jest taki tu oto : http://pubserv.uprp.pl/publicationserver/Temp/0hqmaqc87fjtktq2qc6sefqah7/PL50510B1.pdf

zawartość strony 167 sugeruje, że roztwór wodny gumy arabskiej pleśnieje po jakimś niedługim czasie, więc guma arabska w wersji: 'sklep' wg. mnie zawiera stabilizator.

aczkolwiek jednakoż zwykły atrament daje rade w maczankach, wiem bo użwam

ale jeżeliś niezadowolon empirycznie, to użyj tuszu, tusz lepkim bardziej jest i nie wymaga mieszania z niczym. zapycha natomiast pióra wieczne i w nich go nie używaj.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daje radę, ale z gumą arabską dawałby lepiej: https://www.youtube.com/watch?v=sQrq-HyXDAQ

Wiem że można kupić tusz, ale po co mnożyć buteleczki ponad miarę. Mam przynajmniej jeden atrament, którego używać w piórze na pewno nie będę i miło by było przerobić go sobie na takie bardziej lepki.

A patent bardzo ciekawy. Nie wiem jak go znalazłeś. Niektóre odczynniki może dam radę sobie załatwić... Tylko skąd wziąć takie dziwadło jak pięciochlorofenolan sodowy?Pewnie da się go czymś zastąpić...

Chyba jestem w stanie sprokurować sobie taki roztwór gumy :D                                                                                                                                                                                           Wielkie dzięki.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Jakub2833 napisał:

Hej, Zara, ale jak Ty znalazłeś ten patent w internecie?

Teraz link szlag jasny trafił, a ja tego znaleźć nie mogę.

ekhem, wzięłam chroma, kazałam szukać i napisałam : roztwór gumy arabskiej,

zeznało różne, min. (jak pokazało dzisiaj po chytrym połechtaniu  historii przeglądarki) : http://pubserv.uprp.pl/publicationserver/generuj_dokument.php?plik=PL_000000000050510_B1_PDF

znaczy sie patent,  nasz rodzimy, na: "Sposób stabilizowania wodnych roztworów gumy arabskiej, zwłaszcza do sporządzania roztworów kopiowych, stosowanych w drukarstwie" 

Twórca wynalazku: mgr Herbert Czichoń,  Właściciel patentu: Zjednoczenie Przemysłu Graficznego (Centralne Laboratorium Poligraficzne, Warszawa (Polska) " 

Zgłoszono: 3.X.1964 (P 105 887)  opis patentowy: 50510  KI. 57d, 2/01, MKP G 03 (i tu coś pisane rączkami) 
Opublikowano: 25.11.1966

domniemywam, że skan, któren mi się był otworzył znajdował się w temp'ie na serwerze urzędu patentowego i zanikł  jak sen złoty, tak jak to powinno się dziać z katalogami "temp", ale może po powyższych danych da się odnaleźć?

trzymam kciuki :)

 

 

Edytowano przez zara99
zgubiłam parę literek :(
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...