Skocz do zawartości

Pióro na co dzień - Parker czy Waterman?


Polecane posty

Witam, wiem, że takich wątków dużo ale mam pytanie. Zbieram się do kupna pióra i tutaj właśnie moje pytanie, szukam czegoś w granicach ok. 200zł. Podobają mi się modele Watermana Hemisphere, Graduate lub Parker IM. Potrzebuję czegoś lekkiego na co dzień, do szybkich notatek na uczelni, Parkerem IM już pisywałam i wydawał mi się dosyć ciężki jak na dłuższe użytkowanie ale nie wiem jak w porównaniu do podanych Watermanów? Jak myślicie, jaki model sprawdziłby sie najlepiej? Muszę brać pod uwagę również dostępność stąd wybór tych popularnych marek, żeby później nie było problemu z kupnem nabojów a są one dla mnie najwygodniejsze.

Z góry dziękuję za pomoc w wyborze i cenne rady :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj na forum ;)

Z tych, które podałaś, to bierz Hemisphere - wół roboczy nie do zajechania. Całe studia nim pisałem i jest nadal prawie jak nowy (wersja "stal szczotkowana"). Nie mam pojęcia jak wypada w porównaniu do IMa, bo nigdy tego Parkera w ręce nie miałem.

Ewentualnie zerknij na Kaweco Student albo Sport - ale ja mam zboczenie na Kaweco :ph34r:

A zaraz odezwą się fani Lamy :lol:

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Parkery odradzam, lepszym wyborem będzie Waterman. Hemisphere to porządne i sympatyczne pióro wieczne. Jako alternatywę można rozważyć wspomnianego już Faber-Castell Ambition albo Sheaffera GC100 lub 300. Jeśli przemówi do ciebie design Lamy Al-Star to jest to świetne pióro do codziennego użytku. Jeśli AL-Star trochę straszy wyglądem jest jescze model Lamy Studio, który wygląda bardzo zgrabnie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Dzisiejsze Watermany i Parkery są w rękach tej samej firmybi ich stalówki są produkowane w tej samej fabryce. Więc odczucia w pisaniu mogą mieć podobne. Ale z podanych modeli wziąłbym Hemisphere.

Wg mniej atrmenty do Watermana są lepsze niż do Parkera, jeśli chcesz używać naboi.

Edytowano przez Kolektor
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Kolektor napisał:

Dzisiejsze Watermany i Parkery są w rękach tej samej firmybi ich stalówki są produkowane w tej samej fabryce. Więc odczucia w pisaniu mogą mieć podobne. Ale z podanych modeli wziąłbym Hemisphere.

Wg mniej atrmenty do Watermana są lepsze niż do Parkera, jeśli chcesz używać naboi.

Moim zdaniem atramenty Parkera mają lepszy przepływ. Może dlatego, że używam Parkera?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, grzegorz3 napisał:

Podobno Watermany i Parkery - to to samo.

Jeśli chodzi Ci o to, że jest to przyrząd służący do pisania, to tak, i Parker i Waterman to to samo. Ewentualnie może chodzi Ci o pióra sprzedawane na portalach aukcyjnych z Dalekiego Wschodu - wtedy rzeczywiście i "Parker" i "Waterman" mogą pochodzić z tej samej fabryczki w garażu.

Edytowano przez Rufjo
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, grzegorz3 napisał:

Podobno Watermany i Parkery - to to samo.

Powiedzmy, że coś w trawie piszczy, ale...

Mogłeś słyszałeś coś na temat kapitałowych powiązań pomiędzy Watermanem i Parkerem, bo takowe istnieja i stąd mogły się pojawić Twoje skojarzenia : https://en.wikipedia.org/wiki/Parker_Pen_Company

Było też już wcześniej o tym :

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, Kolektor napisał:

[... bo Prk są bardziej rozwodnione...]

Chciałbym dobrze zrozumieć : rozwodniony w kontekście konsystencji czy koloru (czytaj : mało nasycony) ?

Aż z ciekawości kupię na próbę jakiegoś Parkera. 

Edytowano przez marecki
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Atrament (łac. atramentum → czernidło [1]) – środek barwiący w postaci roztworu barwnika w rozpuszczalniku z ewentualnym dodatkiem substancji zagęszczających (np. żelujących). Waterman i Parker ten sam rozpuszczalnik, różne barwniki.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Atrament (łac. atramentum → czernidło [1]) – środek barwiący w postaci roztworu barwnika w rozpuszczalniku z ewentualnym dodatkiem substancji zagęszczających (np. żelujących). Waterman i Parker ten sam rozpuszczalnik, różne barwniki. Pozostałe składniki takie same, proporcje też, co do danych dokładniejszych - tajemnica zawodowa. Atrament robi się z:

- rozpuszczalnika (etanol lub woda)

-barwników determinujących kolor atramentu (czerń atramentowa, eozyna, fiolet metylowy).

- konserwantu (fenol lub kwas salicylowy)

-substancji zapewniającej odpowiednią lepkość roztworu (guma arabska, gliceryna)

- oleina

- substancje zabezpieczające przed wyschnięciem (gliceryna).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia ‎2017‎-‎05‎-‎16 o 19:57, Kolektor napisał:

Kupiłem zmazywalny niebieski Prk i Wm. I Prk jest blady w porównaniu do Wm. Może po prostu tak ma być.

Wassable - zmazywalny tak, jest jaśniejszy od typowego Blue i do tego z wiekiem blednie jeszcze. Osobiście kupuję Blue (nie Blue Wassable) jest sporo ciemniejszy i nie blednie z czasem. Parker Blue i Waterman są porównywalne, troszkę różnią się odcieniem. Osobiście preferuję Parkera, małżonka Watermana. Uważam, że te dwa atramenty reprezentują najlepszy stosunek ceny do jakości, choć zwolennicy Pelikana czy Hero chyba zaprotestują.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 18.05.2017 o 13:56, jurher napisał:

A alkohol, gdzie jest alkohol?:)

Spieszę z pomocą:

Dnia 17.05.2017 o 03:05, grzegorz3 napisał:

Atrament (łac. atramentum → czernidło [1]) – środek barwiący w postaci roztworu barwnika w rozpuszczalniku z ewentualnym dodatkiem substancji zagęszczających (np. żelujących). Waterman i Parker ten sam rozpuszczalnik, różne barwniki. Pozostałe składniki takie same, proporcje też, co do danych dokładniejszych - tajemnica zawodowa. Atrament robi się z:

- rozpuszczalnika (etanol lub woda)
                                     /\
                                     ||
                                     ||

                                 O TUTAJ

 

:)
 

 

Edytowano przez Szymon
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...