Skocz do zawartości

Schwarz Octopus test grupowy


visvamitra

Czy podoba ci się ten kolor?  

12 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czy podoba ci się ten kolor?



Polecane posty

Octopus to mało znana marka atramentów produkowana w Niemczech. O rozpoczęciu przygody z produkcją atramentów piszą tak:

"What started out as a good product is now becoming a passion of mine." That's what our chemist Dr. Kai-Oliver Schäfer said when he was developing this high-quality ink. "It's no longer about writing something beautiful - it's about beauty itself!" 

The parameters he used to assess the quality go beyond colour and saturation. With every lab-scale batch and every writing test, his requirements regarding shades, a low degree of fraying, optimum drying time, writing and smooth gliding increased.

Therefore, we can wholeheartedly recommend our Octopus Fluids writing ink to anyone who loves writing with a fountain pen. You can choose from nine different colours - discover just how beautiful writing by hand can be!

Atramenty Octopus są dostępne w dziesięciu kolorach:

  1. Burgunder
  2. Flieder
  3. Karamell
  4. Karibik
  5. Konigsblau
  6. Pinie
  7. Purpur
  8. Rot
  9. Schwarz
  10. Tiefgrun

we flaszkach o pojemności 30ml, 40 ml na stronie dystrybutora pen-paradise.de

$_57.JPG

 

i w wielkich flaszach o pojemności 250 ml (14,95 euro).

Do testu grupowego atramentów wystawiłem Schwarz - jest to jedna z niewielu czerni, które polubiłem. Prawdopodobnie dlatego, że nie jest czystą czernią :)

Do 29.03 jestem  na urlopie, ale mam nadzieję, że pozostali recenzenci wrzucą swoje testy. Ankietę przygotuję po powrocie.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Dzięki pomysłowi i uprzejmości @visvamitra, przedstawiam krótkie opisanie właściwości atramentu Schwarz OCTOPUS Fluids w kolorze czerni.

Test wykonałem zgodnie z założeniami w ciągu tygodnia, z nastawieniem na wykorzystanie w różnych warunkach, codzienne pisanie, notatki, podpisy itp. Atramentem zalałem pióra Monteverde Invincia ze stalówką M (normalny przepływ).

Przy pierwszym zalaniu (konwerter) atrament wpływał na spływaki i stalówki normalnie, lekko, bez problemów, prawie od razu można było pisać. Niestety po kilku dniach zauważyłem, że stalówka nie staruje od razu, trzeba ja rozpisać, nie jest to cecha tej stalówki (różne atramenty zalewam do tego Monteverde) a raczej atramentu.

Kolor. Od razu widać, że to nasycony kolor czarny z odcieniem zimnym. Bardzo mi się od razu spodobał. To kolor zdecydowany, z dużą zawartością pigmentu, intensywny. Po wyschnięciu praktycznie się nie zmienia. W codziennych warunkach, notatkach, podpisach, zaznaczeniach, Schwarz jest bardzo czytelny i wszędzie akceptowany (myślę tu o podpisywaniu oficjalnych dokumentów np. w bankach).

 

ea8250c391714364med.jpg

  

Tu testowany na papierze z przypadkowego notesu, papier dobrej jakości ok 120g.

 

  

Zauważyłem lekkie strzępienie atramentu na słabych papierach, określam je jako zauważalne, na cieńszych atrament przebija. Jest po prostu mokry, penetrujący włókna papieru intensywnie.

 

2ce28f2b8fefd41fmed.jpg

Tu testowany na papierze z koperty, papier niskiej jakości ok 90g.

 

Wysychanie. Wysycha szybko po 5-10 sekundach, na papierach offsetowych wysycha błyskawicznie do 5 s, a nawet na powlekanym papierze kredowym z wizytówki po 10 sekundach jest już suchy.

 

318838517d96c105med.jpg 

Tu testowany na papierze z przypadkowego notesu, papier niskiej jakości ok 70g.

 

Opisany atrament oceniam na średnim poziomie, mimo problemów ze startowaniem i strzępieniem. Pod względem właściwości w piórze, dał radę po rozpisaniu utrzymać przepływ i nasycenie. Jest intensywnie nasycony i o zdecydowanej czarnej barwie. Jest atramentem do codziennego  pisania wszystkich tekstów, a notatka nim napisana będzie z daleka widoczna. Nie wyróżnia się i nie jest najczarniejszy ale ma przyjemny odcień czarnej dziury, taki jest lekko zimny i wciągający.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

e3a0beeb4fb0.jpg

OCTOPUS SCHWARZ... czarny jak kruk ;)

7c51dff982da.jpg

1. Narzędzia.

Atrament testowałam mniej więcej tydzień, w ruch poszły dotychczas używane papiery (Clairefontain 90g/m2,, Rhodia dotpad,, Midori wkład #5 Travelers (super cienki), Leuchtturm 11917 Jootbook, FIlofax notebook) plus papier ksero (w pracy). Pióro Sailor 1911 ze stalówką M, krótka zabawa Blackbirdem z flexem.

83ed206ea222.jpg

2. Właściwości.

Nasycenie bardzo dobre. Głęboka czarna czerń ;) Zimny odcień. Nie miałam problemów z przepływem, Sailor napełniony tym atramentem startował zawsze, od razu (Ale też z żadnym atramentem w tym piórze nie miałam problemu). Czas wysychania akceptowalny. Ciężko się zmywa z rąk :) To próbka tego atramentu zrobiła zamieszanie w kopercie, w transporcie ;)

2b630fc21573.jpg 443bc49da91a.jpg

Niestety atrament strzępi na niektórych papierach - Leuchtturm i Filofax (gruba kreska z pióra z flexem).

96784484bc45.jpg 3f1cd80e3ce4.jpg

3. Wrażenia.

Czerń tego atramentu kojarzy mi się z czarnymi piórami kruka...

Kruk11.jpg

źródło: http://dinoanimals.pl/zwierzeta/kruk-zwyczajny-corvus-corax/

To nie moja bajka, kompletnie. Nie używam czarnych atramentów. Do samego koloru nie mogę mieć zastrzeżeń, tekst jest czytelny, zimny odcień fajny... Ale za taki atrament podziękuję, bo nie będę go używać. Może kiedyś....

a990d59fbf79.jpg

4. Podsumowanie.

 Nie kupiłabym. Nie pisałabym. Ale z chęcią przekonałam się osobiście ;)

[/url] 3f424258a723.jpg[/urlb4a1ca008bff.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak w poprzednich recenzjach do testów zostały użyte trzy piórka, Plumix BB, Twsbi 580 B oraz Noodler's Ahab.

Schwarz od Octopusa to raczej dość lepki atrament, miałem pewne problemy z określeniem, ile atramentu zostało atramentu w próbce po napełnieniu Plumixa, atrament bardzo powoli spływał ze ścianek, taka farbka. Dodatkowa dość mocno lubi się trzymać łapek i jego zmycie z nich jest kłopotliwe.

Schwarz zdecydowanie czystym czarnym nie jest, przy szerszej stalówce Plumixa dość wyraźnie widać przebłyski niebieskiego. Przy próbie pokrycia większych połaci rysunku atramentem dość wyraźnie widać to dodatkowe zabarwienie.

33689599095_ddd455df7d_b.jpg
Papier ksero

32846702934_7eea461748_b.jpg
Całka należy oddalić się z miejsca spotkania i liczyć, że nie zauważyła tego. Możliwe, że przejęta jest strzępieniem, jakie na niej wystąpiło.

33689802265_93c5951182_h.jpg
Jakiś szary, grafitowy czasem widać w tym tekście.

Co do przepływu, to tu miałem dość dziwne odczucia. Powywracało mi kolejnością pióra i ich chęć do podawania atramentu. Twsbi podawał najchętniej atrament, na kartce był bardzo ciemny, praktycznie bez dodatkowych odcieni oraz przebłysków, Ahab zachowywał się poprawnie i podawał umiarkowanie atrament, a Plumix stwierdził, że nastąpi u niego pewnie ograniczenie podawanego atramentu i że kolor zamiast czarnego będzie bardziej niebiesko–grafitowy (Podobno problemów z rozróżnianiem kolorów nie mam, ale co innego z ich nazewnictwem).

Nie licząc jakiegoś taniego kołonotatnika Interdruku oraz papieru ksero przy normalnym pisaniu śladu strzępienia nie stwierdzono. Na papierze ksero wystąpiło drobne przebijanie przy Twsbim. Połączenie Twsbi i kołonotatnika Interdruku w sprawie przebijania, najlepiej pominąć i nie próbować do tego przykrego przypadku wracać.

33507472821_5deba758a3_h.jpg
Wstążka równomiernie czarna być nie chce.

32846697354_7f8303ee33_h.jpg
Przebijanie występuje na odwrocie, ale na czarno to Octopus nie przebija, niebieski, zielonkawy to prędzej.

W przypadku rysowniczym atrament dość dobrze sprawdza się do wykonywania konturów, ale zaczernienie większego obszaru to raczej robota dla innej czerni.

Na chwilę obecną żadnego czarnego atramentu mi nie potrzeba, więc chwilowo i ten atrament usłyszy, że bym go nie kupił.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

n0Houf.jpg

Przyznam, że nie miałem jak dotąd problemów z czernią Octopusa. Gdybym miał używać jednej czerni (co zdarza mi się bardzo rzadko) byłaby to właśnie ta albo Leipziger-Schwarz Rohrer&Klingner. Tym, co lubię w Schwarzu jest wyraźny skręt w stronę chłonego blue-blacka/grafitu.

 

xPJNYs.jpg

 

Software ID

xzHbS8.jpg

Color range

 
ZgWUHB.jpg

Oxford recycled, 90 g - Kaweco Sport Classic, eyedropper, B

SPUJur.jpg

PO7Uhj.jpg

kiMloG.jpg

Maruman, Lamy Al-Star, medium nib

fpn_1487194700__schwarz_maruman.jpg

fpn_1487194740__schwarz_maruman_2.jpg

fpn_1487194758__schwarz_maruman_3.jpg

fpn_1487194775__schwarz_maruman_4.jpg

Copy paper, Lamy Al-Star, medium nib

fpn_1487194835__schwarz_copypaper.jpg

 

Mini-porównanie
 
KnhSp5.jpg
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Schwarz Octopus to atrament, który sprawił mi chyba największe problemy. Nie mam tu na myśli technicznych niedociągnięć, ale trudności w ocenie barwy jako takiej.
Co tu dużo mówić - jest czarny. Ciemny jak las w środku nocy, gdzie można przywalić czołem w konar, którego się nie widzi tuż przed swoją twarzą. W takiej sytuacji od czasu do czasu człowiek odruchowo spogląda w niebo, żeby się upewnić, czy to czasami nie nagła utrata wzroku. Nad czubkami drzew widać wtedy subtelną, granatową poświatę, która w Octopusie również występuje.

SC-Trees-Night-SKy-SGD1.jpg


Jeżeli ktoś jest fanem koloru czarnego, to może doceni pewną nutkę ekstrawagancji - atrament delikatnie cieniuje, pozostawiając w bledszych miejscach niebiesko-zielonkawe linie. Jest to ciekawa alternatywa dla zwykłych przyborów piśmienniczych oraz innych czarnych atramentów, które w tle oferują niezbyt ciekawe brązy i brudne fiolety.

xMeDpDC.jpg

CDxG6h2.jpg


Nie ma jednak co przesadzać z entuzjazmem, bo atrament z odległości wyciągniętej ręki jest po prostu czarny.

9jxq7PF.jpg

Jeżeli chodzi o zachowanie, to tutaj się zdziwiłem. Spodziewałem się czegoś oleistego i długo schnącego. Octopus jest zupełnie inny - dość agresywny, "rzadki", szybko schnący, o dobrym przepływie. Zdarzało mu się przebijać, ale poza tym pisało się bardzo komfortowo.

ckOa3zy.jpg

GQjyPCe.jpg

Czy poleciłbym ten atrament? Kolor jest taki jak na załączonych obrazkach. Jeżeli ktoś chce kupić sobie atrament inny niż szkolny niebieski i smolisty czarny, ale trochę się boi "co ludzie powiedzą", to jest to idealny kandydat.

Atrament otrzymałem od użytkownika @visvamitra, który zorganizował to całe przedsięwzięcie i dlatego uważam, że jest dobrym człowiekiem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj ostatni test atramentu. Padło tym razem na czerń Octopus. Przyznam szczerze, że pisało mi się tym atramentem źle. Nie ze względu na właściwości, które są dobre, ale ze względu na kolor. Bawię się kaligrafią i używam naprawdę czarnej Ecoliny, przez to moje pojęcie czerni jest lekko wypaczone (wszak Ecolina to płynna akwarela). Tam kreska jest cały czas czarna, a tutaj - jakieś toto blade. Trudno, ktoś chciał znać moje zdanie, to je poznał :) Jak w poprzednich testach, także tutaj użyte papiery to kalendarz Moleskine, Clairefontaine Triomphe i Tomoe River (luźne kartki). Teraz szybkie fotki i podziękowania ogromne dla Łukasza za cały test, że mu się chciało to zorganizować, że podesłał fajne prezenciki ;) i za całokształt :) Dzięki Łukasz :)

o8guxvwl.jpg

ZCjUcFql.jpg

nNKGHKNl.jpg

GVvovzRl.jpg

L4r7kvkl.jpg

Llb13pul.jpg

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym powiedział że raczej dobrze, może to jednak zielony bardziej niż niebieski jak mi się wydawało. Dość dobrze to widać szczególnie w miejscach gdzie więcej atramentu przebiło na mym szkicu. prawym na obrazku i można otworzyć w wyższej rozdziałce.

Edytowano przez tokariew
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...