Skocz do zawartości

Pierwsze pióro


Polecane posty

Cześć. 

Chciałbym kupić swoje pierwsze pióro (no dobra drugie, pierwsze miałem w dzieciństwie ale to był krótki epizod z nieudanym chinolem ;) ). Zainteresowałem się tematem piór bo mam już dosyć długopisów którymi pisze się jak dłutem i wtedy kiedy są potrzebne to nie piszą, a po drugie interesuje się rzeczami vintage (zaczęło się od audio i zegarków :) ) i tak wpadłem na pomysł zakupu pióra :) . Po pobieżnym przestudiowaniu internetu mam jeszcze większy mętlik w głowie niż na początku dlatego postanowiłem napisać tutaj...może ktoś bardziej obeznany coś podpowie :) .

-nie chciałbym żeby mi się rozwaliło po krótkim czasie (chciałbym żeby było jak najsolidniejsze w zakładanym budżecie)

-co do stalówki i jej rozmiaru to miło by było gdyby nie była twarda jak kamień (ale nie wymagam cudów bo budżet nie ten ;) ). Z długopisów najbardziej odpowiadają mi te o śladzie od 0,7 wzwyż (a najlepiej trochę więcej np. ~1mm)

-chciałbym żeby pisało z lekkim oporem albo "płynęło" po papierze ;) , nie chciałbym kolejnego "dłuta"

-swoją wagę musi mieć (ale bez przesady :D

-co do systemu zasilania w atrament to nie mam jakiś preferencji

-użytkowanie typowo szkolne. Chodzę do technikum i niestety lub stety ale zapisanie np. 4 albo 5 albo i więcej stron A4 na lekcji nie należy do rzadkości

-Budżet powiedzmy do ~50zł. (nie chce na razie wydawać dużo pieniędzy jak nie wiem czy mi "podpasuje" pisanie piórem)

 

Nie mam jakiś preferencji odnośnie firmy albo stylu ma się nim dobrze pisać i być niezawodne ;) . 

Gdzieś czytałem że jakość produkowanych dzisiaj piór (szczególnie budżetowych) bardzo spadła (jakoś mnie to nie dziwi). Czy opłaca się polować na jakieś starsze pióra? Jak mają się takie starsze pióra do dzisiejszej "budżetówki"?

Jak mają się np. takie pióra zenitha i inne starsze pióra do nowych piór do ~50-60zł.?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 84
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

Jeśli by się trzymać budżetu to w grę wchodzi Parker Vector. Pisałem tym piórem dość długi czas, nic mi w nim nie przeszkadzało, ale jak kupiłem w końcu pióro z lepszą stalówką-Sonneta to gdy biorę Vectora do ręki dziś to czuję jak niewyszlifowana stalówka drapie papier jak w/w "dłuto".

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie wiem, gdzie takie pióra teraz się kupuje, ale dlaczego by nie spróbować Hero 616? Też chodziłem do technikum, choć to dawno było i pamiętam, że z niektórych przedmiotów się pisało dużo. Używałem wtedy kilku Hero 616 i 616 Jumbo i jako konie robocze, spisywały się znakomicie. Te pióra mają wszystkie zalety, które Ciebie interesują, włącznie z ceną. Mają tylko jedną wadę, niestety (choć trudno w to uwierzyć) też są podrabiane. Kupowałem i nie miałem problemów, a jak raz kupiłem gdzieś indziej chyba z pięć na raz, to wszystkie co do jednego były do luftu. Nie znaczy to jednak, że trzeba się do nich zrażać, trzeba tylko kupić ze sprawdzonego źródła. Taka jest moja propozycja.

Parker Vector, to rzeczywiście pióro, które mieści się w twoim budżecie, ale jest twarde, jak gwóźdź. Co do Jinhao X750, zgodzę się, że to dobre pióro, tylko że musisz zdawać sobie sprawę również z problemem przebijania tekstu na drugą stronę papieru. To pióro nie żałuje atramentu, więc może być różnie. Uważam natomiast, że mógłbyś spróbować Jinhao 321. Generalnie chodzi o to, że nie lubisz "chinoli", ale w tych pieniądzach nie kupisz nic innego. Bo gdyby twój budżet był nieco większy, to pewnie większość ludzi tutaj poleciłaby, jako pierwsze pióro, Lamy Safari.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lamy rozważałem ale po pierwsze jest za drogie, a po drugie nie podoba mi się ;) 

Co do Hero to nie ma ich w ofercie arisu. W Polsce też ich nie widziałem w sklepach. Jaka jest stalowka w 321? Miękka w miarę? Jaka to jest mniej więcej grubość? Pismo mam raczej dosyć "rozłożyste" więc taka cienka kreska jak np. japońskie M czy europejskie F nie jest mi potrzebna, a nawet chciałbym grubszą. Czytałem forumową recenzję, ale zawsze im więcej opinii tym lepiej ;) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowałem się na jakiegoś chinczyka jednak ;) . Co najlepszego kupię do 30zł z Chińczyków? Uznałem że na 1 pióro nie ma co szaleć i jak mi się spodoba to sobie kupię coś lepszego ;). Zależało by mi na metalowej konstrukcji i w miarę miękkiej stalowce. Znajdzie się coś takiego w ofercie arisu?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nowe Jinhao 321 pisze bardzo dobrze, ale jest dość lekkie i cienkopiszące. Popatrz na http://www.ebay.com/itm/Students-Collectable-Vintage-Fountain-Pen-Medium-Nib-Black-Gold-Stainless-/351462897432?hash=item51d4d23718:g:voAAAOSwDNdVsaCI jest tam Jinhao x450 za 0,99 centów. Sam kupiłem, ale nie daję gwarancji czy to oryginalne Jinhao. Baoery są też dobre 519, 051, 508 -takie posiadam. Chińczyki z reguły nie mają takiej szerokiej linii o jakiej wspominasz. 

Edit:

Jak ja kupowałem to była darmowa wysyłka, teraz chyba jest 2,99$ :(

Edytowano przez Kowal1623
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, oskar2905 napisał:

Ale brzydkie :D . 

Wygląda jak cienkopis po prostu. Ale ponoć to najlepsze pióro jeśli chodzi o stosunek cena/jakość. Z chińskimi piórami to taka trochę loteria. Wiele osób na forum mi je polecało (baoer i jinhao), ale jakoś nie mogę się przekonać.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na Twoim miejscu bym sobie zamówił Jinhao X750 (10zł), Jinhao 599 (6 zł) i Jinhao 250 (10 zł). Jak masz duże ręce, to zamiast 250 możesz pomyśleć o 159.
Dopiero zaczynasz i nie wiesz, co Ci będzie dobrze leżało. Poza tym jest duże ryzyko, że zanim się przyzwyczaisz i wyrobisz sobie nawyki, to Ci spadnie to pióro za 50 zł i będzie po zawodach. Kup sobie trzy tanie pióra i na nich naucz się wszystkiego. 

Aliexpress albo Ebay. Warto poczekać. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aaa...zapomniałbym. Miałem dzisiaj okazję popisać trochę pentelem lancelot LCF30M i moje spostrzeżenia są takie: za twarda stalówka, pisze trochę za cienko (stalówka była w rozmiarze M, ale z tego co wiem u Japończyków m-ki to tak jak u nas F-ki), oglądałem próbki pism w sklepach i x750 pisze jak dla mnie za grubo. X450 ma odpowiedniej grubości kreskę. Wychodzi na to że szukam "średniej chińskiej" kreski. Co do wagi też sobie wyrobiłem zdanie. Okazuje się że takie ciężkie pióro mi nie leży. Lancelot waży 26g ze skuwką i był jak dla mnie za ciężki. Coś ważącego 17-20g było by idealne.

Edytowano przez oskar2905
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK. Wybrałem 2 modele ;) . Wybierałem zgodnie z moimi upodobaniami wagowymi (czyli na razie do mniej więcej 20g) i stylistycznymi (czyli zwykłe czarne albo srebrne bez żadnych udziwnień :) ). Wybierałem z oferty arisu. Wybrałem dwa modele: jinhao 327 i baoer 027. Któryś z nich będzie lepszy od drugiego? Szczerze mówiąc to bardziej jestem za jinhao bo czytałem pozytywną forumową recenzję i wydaje mi że będzie mi pasował. Parametrami pasowały mi też podróbki lamy produkcji jinhao ale ich wygląd jest... :) .

Dokupić konwerter i atrament czy lepiej spróbować z nabojami (mam chyba ok.10 sztuk krótkich nabojów bez oznaczeń)? Co jest bardziej ekonomiczne (raczej konwerter i atrament ale wolę się dopytać ;) )?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.


×
×
  • Utwórz nowe...