Skocz do zawartości

Pióra Platinum


Polecane posty

Witam, marzy mi się takie jedno piórko (w zasadzie to 2, ale jeszcze nie wiem które bardziej :D) no i prosiłbym was o radę. Mowa tu o Platinum PGB-3000(Balance) oraz o Platinum PTL-5000a(znane też jako Vicoh). Oba pióra wyglądem są bardzo podobne, klasyczne oczywiście. Główna różnica jest w stalówce, PTL posiada złotą 14K, a PGB stalową, ale pozłacaną. Różnią się też wagą, PTL jest bardzo lekkie około 13g, a PGB 18g. Wymiary nie mają aż takiego znaczenia, jedynie średnica sekcji w PGB jest nieco szersza.
Cenowo w polsce PTL około 300zł, a PGB 230zł, Za granicą o wiele taniej oba w granicy 180zł.

I teraz jeżeli chodzi o PTL to największym plusem jest stalówka EF, na czym mi chyba najbardziej zależy, tylko mam pewne obawy co do tej małej wagi i średnicy sekcji. Niektórzy mówią, że przez to pióro sprawia wrażenie taniego i mało solidnego, a ta sekcja może być jednak ciut za wąska jak dla męskiej dłoni.

Za PGB przemawia grubsza sekcja i większa waga pióra, lecz stalówka jest już tylko w rozmiarze F.
Tak jak wspomniałem na początku główną różnicą jest rodzaj stalówki, już nie sam rozmiar a materiał. Stal, czy złoto?
No i materiał wykonania, oba są ponoć wykonane z żywicy akrylowej, więc wrażenia użytkowania powinny być podobne, dlaczego więc o PTL czytam czasem o wrażeniu taniości?

Są tutaj jacyś posiadacze wymienionych wyżej piór, albo podobnych? Co byście mi doradzili bardziej? Wolicie złote, czy stalowe stalówki? Wszelkie zdjęcia z próbkami pisma jak i ogólne wrażenia z posiadania tych piór mile widziane. :)

Edytowano przez Paulo
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W rzecy samej są. Te modele, o których piszesz są troszkę nieporównywalne. Wspólna cechą są bardzo dobre stalówki tak stalowe jak i złote, ale linia Balance PTB 3000 to są pióra, niższej półki, określiłbym je jako szkolne z górnej półki, są m.in wyposażone w mechanizm "slip and seal" - unikalne rozwiżanie Platinum, dobrze leżą w ręku stalówki bardzo dobrej jakości. Tutaj uważaj japońska F-ka jes cieńsza od chyba wszystkich EF europejskich i bardzo dobrze nadaje się do nottaek pisanyc drobnym maczkeim. Pióroz dobrym przepływem i racej nie wrażliwe na rodzaj atramentu. Vicoh jest jak na mój gust troszkę za małe, a mam średnio duże dłonie. Różnica między stalówką Vicoha i Balancu prawie niewyczuwalna. Polecałbym spojrzeć na specyficzną odmianę Balance tj. PTB 5000B, który jest uproszczonym modelem linii 3776, jest minimalnie krótszy od 3776 ale tej samej grubości i ma dużą stalówkę, i przez to bardziej elastyczną. Dostępny w Polsce w cenie ok. 300 złotych we wszystkich rozmiarach. mam takie pióro gdzieś około 30 lat i pisze tak samo płynnie i gładko przez wsystkie lata. Przyjemniej mi się pisze 3776 Century ale to już cena 2 razy wyższa., Jeżeli masz możliwość obejrzenia/wypróbowania stalówek przed wyborem EF, które są nieco ekstremalne, polecam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdaje sobie sprawę, że japońska F jest cienka, znastanawiam się nawet czy wystarczająco, bo głównie piszę Pilotem Penmanship EF i Preppy 0.3 :) Myślałem nad wersją PTB 5000B też, jaki i nad 3776, ale dla mnie one są po prostu brzydkie. Niestety, może kiedyś się do nich przekonam. Aktualnie mimio wszystko raczej celuję w tego PGB-3000, tylko zastanawia mnie właśnie ta stalówka F, czy będzie wystarczająca. Podam link z przykładowej polskiej strony, myślę, że mnie za to nie zabijecie : LINK

Posiada ktoś ten model i jest w stanie coś o nim powiedzieć, albo wrzucić próbkę pisma? Przeszukiwałem różne fora i jest o nim bardzo mało informacji niestety. Oczywiście o PTL-5000 też się jak najbardziej wypowiadajcie jakie macie z nim doświadczenia.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ile wierzyć temu porównaniu to balance wypada o wiele lepiej niż preppy 0.3. Ale tak naprawdę to już się na nim zawiodłem kupując Pilota MR F, który wyglądał bardziej na M, niż F. Szukałem w internecie próbek pisma, ale nigdzie nie mogłem ich znaleźć od Balance w rozmiarze F. Czy faktycznie jest to pióro aż tak mało popularne i polecane, że mało kto je posiada?

1.png.d7095fd55600887365b1739cb5b25a5f.png

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...