Skocz do zawartości

Bardzo cienka EFka


Polecane posty

Drodzy,

Potrzebuję godnego zastępcy dla pelikana M215 ze stalówką ef. Godnego, to znaczy na pewno nie droższego, ale jakością podobnego. Ku mojemu laickiemu zdziwieniu okazuje się, że niektóre efki są grubsze niż pióra innych marek ze stalówką F. Ja chciałabym pióro piszące linią cienką jak usta sekutnicy, a jednocześnie odpowiednio mokrego. Jakieś sugestie?

Z góry dziękuję za pomoc!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 82
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

O, Pani Poziomka! :D

Obawiam się, że pióro, które mogę zarekomendować, stoi trochę niżej w hierarchii od Twojego Pelikana, ale takie po prostu mam. Kreskę ma cienką, jak usta bardzo wrednej i złośliwej sekutnicy, a jednocześnie pozostawia kreskę mokrą i tak soczystą, że aż wypukłą. To Waterman Kultur ze stalówką F. Znalazłoby się również kilka Hero 616, które są pod tym względem jeszcze lepsze, a wspominam o nich tylko dlatego, bo wiem, że znasz temat :D Tyle mogę powiedzieć, co do reszty, poczekajmy na opinie prawdziwych ekspertów...

Pozdrówko!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na bliźniaczym forum jest ogłoszenie sprzedaży (nie jestem w żaden sposób powiązany itd.) cytuję " Platinum #3776, złota stalówka 14C UEF "powinno spełnić Twoje oczekiwania.

Nic cieńszego niż japońskie Ultra EF nie znajdziesz w seryjnych piórach, jak na mój stan wiedzy. Porównując do Pelikana powinno jeszcze zostać na atrament.

Gdybyś szukała czegoś droższego polecę poszukać używanego Crossa Peerless był ostatnio na alle* za niespełna 800PLN. Stalówki robi im Sailor piszą cienko, mokro i generalnie jestem pod głębokim wrażeniem właściwości tej stalówki. Stylistyka dyskusyjna, szczególnie ten kamyk na skuwce, ale pisze się nimi świetnie. Osobiście uważam, że to bardzo niedocenione pióro. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie porównałem kreski we wszystkich moich czterech piórach Hero i akurat Hero 616 Jumbo ma kreskę najgrubszą. Ale za to trzy pozostałe: jakiś niezidentyfikowany model ze strzałką, pióro wielkością i kształtem podobne do 616 ale z systemem vacumatic oraz Hero 442 piszą rzeczywiście cienko i całkiem obficie podają atrament. Ale możliwe że przez brak powtarzalności w innych egzemplarzach może być inaczej.

 

Osobiście używałem też pióra Sailor Procolor, jest tam tylko stalówka F, ale sądzę że i tak będzie cieńsza od tej z Pelikana.

Edytowano przez prumar
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak. Chodzi o brak powtarzalności. Ja mam trzy rodzaje Hero, te najpopularniejsze. Hero 616 Jumbo, 616 zwykłe i 329. I właśnie u mnie najcieniej piszą Hero 616 Jumbo :D Ale uwaga! Nie wszystkie. Niektóre piszą cienko, choć mokro (tak, jak lubią Poziomki), a inne zachowują się, jak soczysta M-ka. Jeśli rzucicie jeszcze raz okiem na temat "23 pióra, każde z innej parafii", to da się zauważyć. Zarówno ja, jak i Pani Poziomka, zgadzamy się, że pióra Hero to loteria. Ale jak już się trafi na to właściwe, no to miodzio. A pióro Hero 616 MkII (to sprzedawane w kolorach), to już w ogóle ma linię cienką, jak włos. Niestety, nie bardzo mokrą.

 

Edytowano przez Kleks
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołączę sie do opinii kolegi @Patefonik. Na drugim forum wisi od jakiegoś czasu ogłoszenie na naowe Platinum 3776 z złotą 14 kt stalówką UEF za bardzo przystępną cenę. Platinum UEF jest chyba jedną z najcieńszych seryjnie produkowanych stalówek i jak wszystkie stalówki Pltinum cieszy sie bardzo dobrą opinią. Na co dzień używam takiego pióra ze stalówką F i jest ono cieńsze od wszystkich europejskich EF bez wyjątku. Jest też gładkie i z bardzo dobrym przepływem, raczej nie zależnym od rodzaju atramentu. Jeżeli dodać do tego ich mechanizm "slip and seal", który chroni pióra przed wysychaniem to chyba dostaje się coś lepszego od innych tu omawianych modeli.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Kleks napisał:

O, Pani Poziomka! :D

Obawiam się, że pióro, które mogę zarekomendować, stoi trochę niżej w hierarchii od Twojego Pelikana, ale takie po prostu mam. Kreskę ma cienką, jak usta bardzo wrednej i złośliwej sekutnicy, a jednocześnie pozostawia kreskę mokrą i tak soczystą, że aż wypukłą. To Waterman Kultur ze stalówką F. Znalazłoby się również kilka Hero 616, które są pod tym względem jeszcze lepsze, a wspominam o nich tylko dlatego, bo wiem, że znasz temat :D Tyle mogę powiedzieć, co do reszty, poczekajmy na opinie prawdziwych ekspertów...

Pozdrówko!

Kurczę, zmieniłam tę nazwę jeszcze w czerwcu. Pokazuje mi się info, że już raz zmieniłam i więcej nie mogę, a wyświetla się ta stara.  :-(

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, MarcinEck napisał:

Przecie to chyba nie przestępstwo, że się poda namiar :

http://forumopiorach.net/viewtopic.php?f=34&t=10771

(nie mam (niestety) ;) prowizji od sprzedawcy i nic mnie z nim nie łączy)

Dzięki. Wolałam się nie narzucać tak otwarcie z prośbą o linka będąc (XXF) tak cienka w kostkach ;-). Nie jest to najładniejsze pióro jakie widziałam, ale być może zobaczymy, co potrafi.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, prumar napisał:

 

Osobiście używałem też pióra Sailor Procolor, jest tam tylko stalówka F, ale sądzę że i tak będzie cieńsza od tej z Pelikana.

Gdzieś znalazłam recenzję (link poniżej) tego pióra, które wizualnie bardzo, bardzo mi się podoba, że nie wspomnę o fenomenalnych kolorach. Ale w tej recenzji było zdjęcie, na  którym widać, że to F jest dość grube. F Watermana, którego mam tymczasowo po utracie ukochanego Pelikana, wydaje się być cieńsze, a i tak jest wg,mnie za grube. Tak na oko oczywiście EF w moim pelikanie było dużo bardzie "extra".

https://wiecznepiora.wordpress.com/2016/05/21/sailor-procolor-500/

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cienko piszące i mokre są nowe stalówki Jinhao. Maja charakterystyczny wygląd - taki rydwan, pod nim napis JINHAO i  "F". Kreska jest trochę cieńsza niż w Watermanie F. Nie ma tego idiotycznego 18KGP... Mogę polecić np. 250 (najlepiej bez złoceń, bo mogę z czasem się ścierać).

Najcieniej piszącymi piórami jakie mam są Jinhao z zakrytą stalówką, np. 126 albo 599. Da się nimi bez problemu notować drobnym maczkiem pomiędzy wierszami. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na zamówienie większość Japończyków. Sailor, platinum, Nakaya....

Fajne są jeszcze stalówki xf w sheaffer legacy - innych sheafferów nie znam. Mokre i maślane, ale nieco grubsze od Japończyków. 

Generalnie ef w pelikanie nie jest ultra cienkie moim zdaniem. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, patefonik napisał:

Na zamówienie większość Japończyków. Sailor, platinum, Nakaya....

Fajne są jeszcze stalówki xf w sheaffer legacy - innych sheafferów nie znam. Mokre i maślane, ale nieco grubsze od Japończyków. 

Generalnie ef w pelikanie nie jest ultra cienkie moim zdaniem. 

Sprawdzę zatem Sheaffera, bo jakoś go po macoszemu potraktowałam. To ciekawe, co mówisz o pelikanowych efkach, nie jestem żadnym znawcą, więc nie będę dyskutować. Może po prostu ten egzemplarz był taki wyjątkowy. Pomyślałam, że poszukam wśród niemieckich marek, żeby znaleźć podobną stalówkę, ale ef w modelach przeze mnie sprawdzonych są spokojnie o połowę grubsze. Tak jak pisałam, być może jeszcze powinnam sprawdzić Watermana (trochę mam uraz z lat młodzieńczych- zapewne teraz już nieuzasadniony - do tych piór i dlatego tak niechętnie do nich podchodzę), bo F w piórze, którym teraz piszę jest nieco cieńsza niż np EF Kaweco i w dodatku tak nie skrobie. Japończyki są drogie więc je raczej pomijałam, ale może sprawdzę w jakimś tańszym pilocie, tak dla porównania.

Dzięki za odpowiedź.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli mogę się przyłączyć do tematu Pani Poziomko :) Ja również poszukuję bardzo cienkiej stalóweczki - przerabiałem już różne różniste, ale nadal szukam tego świętego graala :D

Jeśli ktoś miałby do sprzedania właśnie Platinum 3776 UEF, to piszę się od ręki - proszę o mnie pamietać ;) 

Ja mam obecnie 78g-F, M205-EF i TWSBI Eco - EF - w zależności od papieru, najcieniej pisze Pilot i takiego mogę polecić. Jedyna jego wadą (przynajniej mojego egz.), jest fakt, że strasznie szybko zasycha :/

TWSBI zaraz po nim,  ale tego problemu (zasychania) już nie posiada i co ważne, pojemność pompki starcza na naprawdę długo ;) Polecam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o kurcze nie jestem sama! po stracie mojego ultrasa męczę się okropnie pisząc zblazowanym Parkerem gwoździem (F->BB jak dla mnie). Problem w tym, że serio nic mnie nie zadowala, pióra które testowałam jakoś tak "skrzypią" i schną...ewidentnie nie ma chemii. ;(

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, xcentric napisał:

Jeśli mogę się przyłączyć do tematu Pani Poziomko :) Ja również poszukuję bardzo cienkiej stalóweczki - przerabiałem już różne różniste, ale nadal szukam tego świętego graala :D

Jeśli ktoś miałby do sprzedania właśnie Platinum 3776 UEF, to piszę się od ręki - proszę o mnie pamietać ;) 

Ja mam obecnie 78g-F, M205-EF i TWSBI Eco - EF - w zależności od papieru, najcieniej pisze Pilot i takiego mogę polecić. Jedyna jego wadą (przynajniej mojego egz.), jest fakt, że strasznie szybko zasycha :/

TWSBI zaraz po nim,  ale tego problemu (zasychania) już nie posiada i co ważne, pojemność pompki starcza na naprawdę długo ;) Polecam.

Co do platinum 3776, to ja sama nie wiem, bo jest ono po prostu brzydkie. Chociaż może gdyby mój pelikanik nie był taki zgrabniutki, byłby u mnie do dziś :-(.

TWSBI?? Ojej nic nie wiem na temat tych piór. Możesz coś opowiedzieć?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.


×
×
  • Utwórz nowe...