Skocz do zawartości

Pióro - około 600 zł


Polecane posty

Myślałem, że lektura forum pozwoli mi dokonać wyboru, ale niestety, tylko go utrudniła :)

Szukam pióra za około 600 zł, którego będę używał na co dzień. 

Chciałbym, żeby pisało się nim lekko (nie tak jak Lamy Al-Star) i miało dobry przepływ. Nie chcę, żeby to był "gwóźdź". Stalówka europejskie F.
Używam atramentu/nabojów MB Permanent Blue.

Wygląd raczej nieklasyczny. Klasyczne pióro MB już mam. Miałem też GvFC, ale jakoś się nie polubiliśmy.

Myślałem o:

  • Lamy 2000
  • Pelikan 205 demonstrator (podobno gwóźdź)
  • Pilot Custom Heritage 92 (podobno również bardzo twarde)
  • Sailor 1911 S
  • Platinum 3776 Blue

Będę wdzięczny za pomoc.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a co dla Ciebie oznacza wygląd 'nieklasyczny', li tylko nie czarne? bo  z podanych 5 przykładów to dla mnie 3 są klasyczne.

a i czy musi ale to musi być na naboje, bo jakby na atrament z butelki, to:

lamy safari jest lekkie, nieklasyczne bo np.: żółte albo czerwone, pisze gładko, 

może też być delta unica - grube a lekkie, może też być któryś cross np.: bailey czerwony, a może TWSBI: przezroczyste, lekkie, fajnie pisze. 

 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3776 w wersji transparent blue bardzo mi się podoba. Co to za rodzaj stalówki SF? Jest bardziej miękka i nie taka cienka?

Wymienione przeze mnie są faktycznie w większości klasyczne, ale nie w wersjach transparentnych. Przynajmniej tak definiuje w tym przypadku "klasyczne" :)

Atrament może być z butelki. Lepsze naboje international, ale do większości wymienionych są i tak dedykowane.

Lamy Safari odpada. Miałem Al-star i było strasznie twarde.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SF oznacza  sof fine. Czyli miękka stalowka  cienko pisząca. Jest miękka i bardzo cienka.  Pomyśl też nad stalówką Soft Medium. Będzie to odpowiednik  europejskiego  F.

Co do naboi to w platinum jest przejściówka na naboje International  i działa to bardzo dobrze. 

Ogólnie pióra Platinum szczerze polecam w każdym przedziale  cenowym. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poszukaj czegoś z tytanową stalówka bock'a. Super przepływ, gładkość i miękkość. Dla przykładu coś od namisu. Mam używam modelu nova, jest nie tuzinkowy, świetny jako wół roboczy. Niestety sprzedany,  teraz są zapisy na inny model. Płacisz PayPal em i za max tydzień masz pióro w domciu..

https://www.namisu.com/collections/fountain-pens/products/nova-studio-matte-ebonite?variant=27557298889

 

Edytowano przez patefonik
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, patefonik napisał:

Poszukaj czegoś z tytanową stalówka bock'a. Super przepływ, gładkość i miękkość. Dla przykładu coś od namisu. Mam używam modelu nova, jest nie tuzinkowy, świetny jako wół roboczy. Niestety sprzedany,  teraz są zapisy na inny model. Płacisz PayPal em i za max tydzień masz pióro w domciu..

https://www.namisu.com/collections/fountain-pens/products/nova-studio-matte-ebonite?variant=27557298889

 

 

1 godzinę temu, Sebastian napisał:

To SM będzie lepsza. Przejściówka na naboje international jest dostępna w Polsce?

Jeszcze wpadło mi w oko Lamy Studio Palladium ze złotą stalówką.

Namisu leży na Allegro jeszcze przez godzinę.

http://allegro.pl/namisu-nova-m-i6728576265.html

 

A co do przejściówek Platinum, to jest kurde ciężko z tym. Jak ktoś wie gdzie kupić, to proszę o informację. Bo w Buylux niedostępne, i wszędzie gdzie patrzę to niedostępne. A jedyne miejsce gdzie znalazłem to życzy sobie 15usd za przesyłkę do Polski.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę tu pomieszania z poplątaniem. Platinum nie ma i nie miał stalówek SM. SF i M są mniej więcej tak samo elastyczne, różnią się tylko grubością linii. M jest cieńsza od Lamy F. Dalej, obydwie stalówki porównywalne z Pilotem w rozmiarze 10, więc nie z Heritage 91 i 92. Stalówki Pilota są inne i raczej sporo miększe niż Platinum, To jest bardzo odczuwalne jeżeli użytkownik naciska pióro w czasie pisania. Platinum ma doskonały i unikalny system slip and seal, tak że pióro po półrocznym odłożeniu startuje bez rozpisywania, czy czyszczenia. Zastrzeżenia do obydwu tych linii, akryl tak Platinum jak i Pilota jest delikatny i z czasem zbiera małe delikatne ryski (nawet wpięty do marynarki) z drugiej strony mam 3776 czarny z serii którą dzisiaj nazywa się balance z pozłacaną stalówką M od około roku 1985 i do dzisiaj wygląda i pisze jak nowy.. Atramenty Platinum są bardzo dobre, ale nie takie tanie i raczej w limitowanym obiegu, więc konwerter rozwiązuje problem.

Platinum, a jeszcze bardziej Pilot jest dużo tańszy przy zakupie z Japonii, ale po doliczeniu VAT'u i kosztów przesyłki to różnica spada do ok. 15-20%. Przy zakupie z Japonii dostępne są modele, których w Polsce nie ma, np. Heritage 91.

Dalej Lamy Studio, pióro o ciekawej stylizacji, ale w jakosci pisania nie można go porównywać z piórami japońskimi.

Silor jest chyba z Japońskiej wielkiej trójki najdroższy, stalówki twrdawe, chyba że w wersji 21 karatowej. Jakościowo jest bardzo dobry.

Na Twoim miejscu sparwdziłbym jeszcze TWSBI tak VAC 700 jak i 580 stalówki F jedne z przyjemniejszych. Akryl bardzo dobrej jakości, bardzo pojemne.

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Szymon napisał:

Namisu leży na Allegro jeszcze przez godzinę.

http://allegro.pl/namisu-nova-m-i6728576265.html

 

Pudło, przeczytaj opis aukcji i przeczytaj co napisałem. Na aukcji jest pióro ze stalówką stalową. Nie mam pojęcia jak pisze, ja pisałem o stalówce TYTANOWEJ tak jak w linku powyżej.

Jak na moje doświadczenie stalówki z tytanu są zdecydowanie przyjemniejsze niż stalowe - oczywiście to tylko moje zdanie. Ta montowana w namisu pochodzi od Bock'a i jest naprawdę świetna. Mogę ją porównać z Sailorem 1911S (stalówka złota) i jest zdecydowanie bardziej przyjemna w obejściu elastyczna, gładsza, ma lepszy przepływ, dzięki temu zdecydowanie lepiej się nią pisze bo kiepskich (czytaj zwykłych) papierach, gładziej sunie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

49 minut temu, Sebastian napisał:

S wielkościowo jest dla mnie wystarczający. Jednak jakoś bardziej podoba mi się Pilot Heritage 92... Tylko podobno stalówka gwóźdź. 

Każda współczesna stalówka to gwóźdź. Jak weźmiesz Sailora ze stalówką H to też będzie twarda. Poza tym co rozumiesz przez gwóźdź? Jeśli chcesz elastyczną stalówkę to weź Pilota Falcon.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...