Skocz do zawartości

Poprawa pisma - wybór stylu


Martixx

Polecane posty

Witam, jestem tu całkowicie nowa i pewnie macie już dosyć tematów takich jak ten, jednak starałam się przeczytać jak najwięcej innych postów, poradników online itp. i nadal nie pomogło mi to odpowiedzieć na podstawowe i kluczowe pytanie. Otóż jakiś tydzień temu podjęłam decyzję o chęci poprawienia mojego codziennego pisma, które pozostawia wiele do życzenia. Jestem studentką, dlatego dosyć sporo piszę i notatki mają dla mnie spore znaczenie. Kiedy piszę wolno, moje pismo nie jest piękne, nie podoba mi się, ale jestem w stanie bez problemu je odczytać i się z niego uczyć.  Strona notatek zrobionych w domu

Jeśli jednak chodzi o moje notatki robione na zajęciach, sprawa wygląda już gorzej. Nadal jestem w stanie je przeczytać, ale uczy się z nich już dużo gorzej Strona notatek z ćwiczeń

Notatki z wykładów to dopiero horror. Są tak nieczytelne, że przestałam już notować Strona notatek z wykładu

Ostatnio piszę głównie piórem Parkera, jednak nie widzę większej różnicy niż przy pisaniu długopisem, może poza jedną rzeczą - lżej trzymam pióro i mniej nim naciskam. Długopis zawsze trzymałam tak mocno, że przy szybszym pisaniu bolała mnie ręka. Przy pisaniu największy problem stwarza mi oczywiście szybkość pisania, ale temu kaligrafia raczej nie pomoże. Kolejnym problemem jest jednak łączenia liter, którego, jak ostatnio pomyślałam, nigdy nie umiałam. Przez długi czas kiedy pisałam wolno długopisem, pisałam litery oddzielnie. Kiedy musiałam pisać szybko zaczynałam te litery nieudolnie łączyć przez co pismo było nieładne i słabo czytelne. 

I teraz moje pytanie. Jakiego stylu/czcionki/kroju się uczyć, by poprawić moje pismo? Zaczęłam robić małe podchody do Palmera, żeby nauczyć się ładnego łączenia, jednak niezbyt podoba mi się ten styl i nie jestem do niego przekonana. Dodam jeszcze, że najpierw chciałabym poćwiczyć styl bardziej użytkowy, a z czasem gdy będzie mi lepiej szło zacząć kaligrafować Cooperplate.

Edytowano przez Martixx
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisma jakoś super nie poprawisz, bo to musiałabyś się całkowicie od nowa uczyć pisać. Ale może jakieś codzienne próby przepisywania fragmentów tekstu? Moje pismo np wyrobiło się własnie w ten sposób.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Złota zasada jest taka, żeby niezależnie od okoliczności pisać każdą literę osobno. Na początku to mocno spowalnia pisanie, z czasem wracasz to pierwotnej szybkości. 
Jest też taki trick, że piszesz większe małe litery, ale nie zmieniasz wielkości tych, które wystają do dołu bądź do góry. Pismo bardzo zyskuje na wyrazistości.
Poza tym należy unikać pochylania pisma oraz zawijasów (o ile się da). 

Przy odrobinie samozaparcia można dojść do czegoś takiego.

perfect_and_beautiful_handwriting_that_w

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie wygląda to bardzo podobnie niestety. Ktoś kiedyś mi mówił żeby pisać bez odbywania narzędzia od kartki i potem tyko dostawić kropki itd. Przez to i problemy z dysgrafią pismo po wielu latach wyrobione mam takie że swojego czasu przestałem notowac bo nie miało to żadnego sensu. Niedawno trafiłem tu na forum, zamówiłem kilka piór i teraz piszę lub sobie coś bazgram nawet jak nie trzeba :P

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Vermis napisał:

Przy odrobinie samozaparcia można dojść do czegoś takiego.

Podoba mi się Twoje pismo, ale choć jestem zodiakalnym baranem i dodatkowo po ojcu też odziedziczyłam pewne cechy, to nie jestem aż tak uparta.... Teraz trochę więcej piszę w pracy, wypełniam dokumenty, które czytają inni (w tym mój szef), i pracuję nad sobą, ale myślę, że mam już takie nawyki, że nie da się z moim pismem już nic zrobić. Na plus oczywiście, bo w drugą stronę to na momencie mi idzie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi :) Chyba w końcu sięgnę po italikę i tutaj moje pytanie, gdzie mogę dostać tę książkę Improve Your Handwriting (w pdf czy wersji papierowej, jakąkolwiek)? Już próbowałam ją znaleźć wcześniej ale jeszcze mi się nie udało :(

Edytowano przez Martixx
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...