Skocz do zawartości

Wysychanie atramentu


świetlik

Polecane posty

Chciałbym poradzić się Was z pewnym kłopotem który bardzo mnie denerwuje. Kilkanaście dni temu postanowiłem pouczyć się kaligrafii. Kupiłem sobie komplet do kaligrafii oraz taki atrament firmy Winsor&Newton. 

Atrament bardzo szybko schnie. Wystarczy że zrobię sobie kilkanaście sekund przerwy a już stalówka jest sucha. Muszę rozpisywać pióro by zaczęło znowu pisać. I tak za każdym razem co jest bardzo denerwujące. Chciałbym zapytać Was, czy to jest normalny stan rzeczy z którym trzeba się pogodzić, czy może atrament nie jest odpowiedni lub ten zestaw piór do bani. Zanim zacząłem używać pióra przeczyściłem je ciepłą wodą i wymoczyłem przez kilka godzin. Jednak na niewiele to pomogło. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie używałem nigdy tuszów W&N ale od zawsze kojarzą mi się z kaligrafią tradycyjną czyli obsadka, stalówka i maczanie sprzętu w tuszu. Jakoś nie miałbym odwagi zalać tym jakiegokolwiek pióra. W opisie jest raz "tusz", raz "atrament". Sam nie wiem co o tym myśleć....Spróbuj swoje pióro zalać jakimś zwykłym atramentem, pierwszym lepszym zbalezionym w sklepie. Napewno nie będzie zasychał tak szybko jak ten tusz.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Nie używałem nigdy tuszów W&N ale od zawsze kojarzą mi się z kaligrafią tradycyjną czyli obsadka, stalówka i maczanie sprzętu w tuszu. Jakoś nie miałbym odwagi zalać tym jakiegokolwiek pióra. W opisie jest raz "tusz", raz "atrament". Sam nie wiem co o tym myśleć....Spróbuj swoje pióro zalać jakimś zwykłym atramentem, pierwszym lepszym zbalezionym w sklepie. Napewno nie będzie zasychał tak szybko jak ten tusz.

Dziękuję za odpowiedź. Właśnie zalałem pierwszym lepszym bo w sklepie w którym kupowałem tylko taki był :) Na słoiczku jest napisane "for fountain & dip pens". Wynika z tego że jest do piór zwyklych i maczanych...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Na stronie, którą podlinkowałeś, jest napisane:  "Zaleca się oczyszczanie stalówek co jakiś czas oraz natychmiastowe zatykanie piórka skuwką, w przeciwnym razie będzie zasychać". Chyba więc nie jest to nic dziwnego.

Wczoraj wieczorem przeczyściłem ciepłą wodą i zamykam od razu jak przestaję pisać, ale nic nie daje. Mam oczyszczać (przepłukiwać) co kilka godzin? Mam inne pióro do zwykłego pisania i tam nie zasycha atrament nawet jak nie używam go kilkanaście dni. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

no właśnie cały czas mówię że schnie jak diabli.. w ogóle się mną nie przejmuje :D

Ok, już czytam ze zrozumieniem ;) Idź jutro do sklepu i kup zwyczajny atrament - jakiegoś Watermana, Pelikana 4001 (każdy oprócz czerwonego, który sieje spustoszenie w każdym piórze) i zalej nim swój zestaw. Na pewno będzie lepiej.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ok, już czytam ze zrozumieniem ;) Idź jutro do sklepu i kup zwyczajny atrament - jakiegoś Watermana, Pelikana 4001 (każdy oprócz czerwonego, który sieje spustoszenie w każdym piórze) i zalej nim swój zestaw. Na pewno będzie lepiej.

Dziękuję bardzo. Dam znać czy jest jakaś różnica.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wyczytałam z opisu zestawu, to rzeczywiście lepiej kupić zwykły atrament do pióra a nie zalewać go tuszem, który no nie da się ukryć do(tak jak mi się wydaje) piór ze spływakiem się za bardzo nadaje (jeśli się mylę, proszę poprawcie mnie :D )

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Z tego co wyczytałam z opisu zestawu, to rzeczywiście lepiej kupić zwykły atrament do pióra a nie zalewać go tuszem, który no nie da się ukryć do(tak jak mi się wydaje) piór ze spływakiem się za bardzo nadaje (jeśli się mylę, proszę poprawcie mnie :D )

W sumie już nie wiem czy to jest atrament czy tusz. Na słoiczku jest napisane "calligraphy ink" a także że nadaje się ten atrament / tusz do piór wiecznych i maczanek. 

Dzisiaj przeczyściłem pióro i włożyłem zwykły atramentowy nabój i jest wszystko w porządku, pióro nie schnie tak jak wczoraj. Czyli coś nie tak z tym atramentem. 

Bardzo dziękuję wszystkim za pomoc. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie, że pióro pisze jak należy. A z atramentem czy też tuszem W&N jest wszystko OK tylko po prostu ta para nie chce ze sobą współpracować. Zostaw go sobie do maczanek :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...